Home . Kryesore (page 718)

Kryesore

Kina po na “pushton” me autostrada

Nga Azia në Afrikë dhe Europë, shteti dhe miliarderët kinezë janë në një sulm të pashoq për investime në infrastrukturë. Këto ditë edhe Shqipëria po e ndjen këtë “vërshim”. Por ambiciet e Kinës janë të pandalshme. Presidenti i Kinës, Xi ...

Read More »

Ti mbysim emigrantët siç mbytëm shqipëtarët ,bënë thirrje kjo deputete “kurvë” e Forca Italia

Deklaratë tronditëse e deputetes italiane të “Forca Italia”. thirrjeDeputetja Daniela Santanche, që njihet si krahu i djathë i Silvio Berluskonit, ka deklaruar për televizionin SKY TG24, se Italia duhet të fillojë të aplikojë një strategji vetëmbrojtëse. Sipas saj, Italia duhet ...

Read More »

Vetëm në Shqipëri ndodhin këto çudira: Ndalohet shtatzënia në prag të zgjedhjeve vendore

Rregullat e çdo redaksie janë bërë për t’u respektuar por ajo që kërkon një prej televizioneve informative në vend i kalon kufijtë e qesharakes. Krah njoftimeve të tjerë është lënë dhe një njoftim që ndalon ngeljen shtatzënë gjatë kohës së ...

Read More »

Zbulohet qendra e dronëve amerikanë, ndodhet në Gjermani

Zemra e teknologjisë më të sofistikuar për programet e dronëve të Shteteve të Bashkuara ndodhet në Gjermani. Kjo është mësuar prej një investigimi të përbashkët të faqes së uebit “The Intercept” dhe revistës prestigjioze gjermane “Der Shpigel”, që citojnë një ...

Read More »

Kompania italiane që do punojë në Shqipëri për infrastrukturën e TAP “e nënshtruar nga Cosa Nostra”

Kompania “Sicilsaldo SpA”, e drejtuar nga Angelo Brunetti deri në vitin 2008, kohë kur ia pasoi detyrën djalit të tij Emilio, fitoi kontratën së bashku me kompaninë shqiptare “Gener 2”, për përgatitjen e infrastrukturës që do të sjellë gazin natyror ...

Read More »

Tani që erdhi FBI? Kushtetuesja rrëzon Byronë e Hetimit

Pak ditë pasi një delegacion nga Byroja Federale e Hetimit në SHBA (FBI), mbërriti në Shqipëri për të asistuar në ngritjen e më vonë funksionimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Gjykata Kushtetuese e ka rrëzuar atë si antikushtetuese. Pas ankesës ...

Read More »

A e dini si do ishim po mos të ekzistonte paraja?

Kush e ka thënë se paratë janë shkaku i të gjitha të këqijave? Po të mos ishin fare, jeta përditshme do të ishte shumë më shumë e keqe Monedhat e kartëmonedhat janë duke u zhdukur nga xhepat tanë, të zëvendësuara ...

Read More »

Burgu amerikan i trazirave të përgjakshme (Foto)

Burgu i Holmsburg në Filadelfia, në historinë e tij qindavjeçare ka kaluar nëpër shumë trazira të përgjakshme, abuzimin e të burgosurve përmes eksperimenteve kimike të frikshme. Fotografia Cindy Vasco në objektivin e saj ka zbuluar pamje te vendit tani i ...

Read More »

Gjermania “kristiane” u mbyll derën turqve, shqipëtarëve, boshjakëve dhe kosovarëve

Gjermania ka ndërmend të eksperimentojë një praktikë të re sa i përket emigrimit. Përfshirë këtu edhe atë që ministri i Brendshëm, Thomas de Maziere, e ka cilësuar si “marketimi i migracionit”. Në ndryshim nga sa kemi dëgjuar së fundmi, në ...

Read More »

Socialist i “penduar” kuksian, që do të zëvëndësoj Halimin

Mandatin që do të lërë deputeti i PD-së Halim Kosova, i cili do të kandidojë për Bashkinë e Tiranës, do ta marrë një tjetër përfaqësues i popullit në Qarkun e Kukësit. Ai është Asllan Dogjani, një figurë e njohur politike. ...

Read More »