LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 734)

Kryesore

Gjatë vitit 2015: S’ka liberalizim vizash për Kosovën

Nënshkrimi i MSA-së do të jetë suksesi më i madh i Kosovës në agjendën evropiane, pasi liberalizimi i vizave nuk do të ndodhë në vitin 2015. Përfundimi i bisedimeve për nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA), mund të llogaritet ...

Read More »

Tragjedia e “Norman Atlantik”, informacionet zyrtare mbi viktimat dhe të zhdukurit kontradiktor

10 është numri i viktimave nga zjarri që përfshiu dy ditë më parë anijen “Norman Atlantik”. Ky është informacioni zyrtar i marrë deri më tani për tragjedinë, por që të dhënat janë krejtësisht kontradiktore në lidhje me numrin e të ...

Read More »

Korfuz, Anija “Blu Sky” jep sinjalin SOS, në bord mendohet se ka klandestinë dhe trafikantë të armatosur

Pa u mbyllur ende tragjedia dhe tmerri i tragetit “Norman Atlantic”, një tjetër alarm SOS është marrë nga Korfuzi. Sipas informacioneve të para anija “Blu Sky” me flamur moldav, e cila ka në bord 400 pasagjerë, ndodhet në rrezik dhe ...

Read More »

Tragjedia në ‘Norman Atlantik’, vdesin 2 marinarë shqiptar, pjesë e ekuipazhit të rimorkiatorit Iliria

Rritet bilanci i viktimave të tragjedisë në anijen “Norman Atlantic”. Fati i keq ka ndjekur sot dy shqiptarë, pjestarë të ekuipazhit të një rimorkiatori të nisur nga Shqipëria në ndihmë të tragetit italian që u dogj dy ditë më parë. ...

Read More »

“Skandal, kushërira e ministrit Bushati emërohet zv/ministre e Jashtme”

“Kushurira e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati, Odeta Barbullushi, është emëruar nga Rama si zv.ministre e Jashtme. Për të parën herë në historinë e Shqipërisë, Ministria e Jashtme do të drejtohet nga dy kushërinj, që janë në postet e ministrit ...

Read More »

​Rrëfimi i sopranos që ishte në tragetin që mbytej: Burrat rrihnin gratë e tyre për të shpëtuar vetë

Makthin për të shkelur të gjallë në tokë, e përjetoi mes 411 pasagjerëve edhe sopranoja greke, Dimitra Theodossiou. Ajo arriti të shpëtonte falë guximit, por 24 orët e ankthit të përjetuara në anijen italiane “Norman Atlantik” do të mbeten gjatë ...

Read More »

20 destinacione për 2015-ën: Shqipëria

Me plazhe të gjata në Adriatik, një histori interesante dhe vetëm disa turistë kureshtarë, Shqipëria është gati për t’u vizituar në vitin 2015 Nga Caroline Shearing Pse? Ky vend ish- komunist, jashtë kufijve për thuajse gjithë shekullin e 20-të për ...

Read More »

Qyteti i “fjetur” që mbart një sekret të tmerrshëm (Foto+Video)

Një fabrikë e madhe sekrete e regjimit nazist është zbuluar nën qytezën e qetë St. Georgen an der Gusen të Austrisë. Besohet se kjo ka vepruar për zhvillimin dhe testimin e armëve të shkatërrimit në masë, përfshirë bombën atomike. Fabrika ...

Read More »

Përfundon operacioni i shpëtimit në “Norman Atlantic”: Bilanci 7 të vdekur, evakuohen pasagjerët

Një operacion i madh i kryesuar nga italianët dhe pasuar nga grekë e shqiptarë u zhvillua prej më shumë se 33 orësh në ujrat e Adriatikut ku jetë njerëzish u shpëtuan nga trageti që mori dje flakë pranë Korfuzit. Anija është tërhequr ...

Read More »

Nis gjyqi për “bandën e tritolit”

Ai akuzohet për 15 vepra kriminale. Duhej të ishte një seancë e zakonshme gjyqi, por e gjithë kureshtja është zhvendosur tek killeri me pagesë, Julian Sinanaj. Mëngjesin e sotëm, Gjykata e Krimeve të Rënda ka nisur procesin mbi Sinanaj, i ...

Read More »