LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 851)

Kryesore

Foto Reportazh/ Dyert e Ferrit janë hapur

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, pasi mbajti një takim urgjent me dyer të mbyllura. Bisedimet vijnë pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Ban Ki-Moon tha se bombardimet në ...

Read More »

Erozioni, deti i ndryshon formën natyrore Kepit të Rodonit

Erozioni detar ka përshirë edhe Kepin e Rodonit, i cili gjendet ne skajin më verior të qarkut të Durrësit. Sipërfaqe të mëdha në bregun e detit janë gërryer nga dallgët dhe mungesa e bimësisë. Gërryerjet të cilat nga baza deri në ...

Read More »

Nasho Jorgaqi, letër Ismail Kadaresë: E kaluara, as shitet dhe as blihet dot

Romani i parë (për sa i përket kohës kur është shkruar) dhe i fundit (për kohën e botimit) i Ismail Kadaresë, “Mjegullat e Tiranës”, është shkaku i kësaj letre të gjatë që shkrimtari Nasho Jorgaqi ia drejton kolegut të tij ...

Read More »

Fantazma e Millosheviçit

Ekziston një fantazmë që e ndjek Vladimir Putinin – ajo e Sllobodan Millosheviçit. Derisa kriza në Ukrainë po zhvillohet, është bërë pothuajse modë – e madje  edhe një lloj i fetishit – për ta krahasuar liderin e Kremlinit në Rusi, ...

Read More »

Tragjedia e MH17, deri më tani janë gjetur 196 trupa

Punonjësit e emergjencës në Ukrainë thonë se deri tani kanë gjetur 196 trupa në vendin e rrëzimit të avionit të linjës Malaysian Airlines, MH17. Një total prej 298 njerëz kanë qënë në bordin e avionit, kur thuhet se u godit ...

Read More »

Skandal korrupsioni, zv/ministrja Kospiri i jep 20 mijë euro fondacionit që ka drejtuar

Skandal në Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, e drejtuar nga Erjon Veliaj. Kjo ministri duket se po kthehet me shpejtësi në qendrën e gravitetit të korrupsionit. Zëvendësministrja e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Bardhylka Kospiri, në konflikt të hapur interesi, ...

Read More »

Teoritë konspirative për avionin e rrëzuar

Ndërkohë që bota vazhdon të kërkojë përgjigjet mbi arsyet e rrëzimit të fluturimit MH17, interneti është mbushur plot me teori konspiracioni gjatë së premtes. Web’i ka qenë prej një kohe të gjatë një strehë për numerologjistët dhe të “çmendurit” pas ...

Read More »

Francë, protesta kundër ndërhyrjes izraelite në Gazë

Ndërsa Izraeli vazhon ofensivën tokësore në Gazë, mijëra protestues pro-palestinezë marshuan kundër dhunës nëpër qytetet e Francës, pa e përfillur ndalimin e demonstratave nga qeveria. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Paris, Lisa Bryant njofton se mitingjet në Francë pasojnë ...

Read More »

Statistika të frikshme, 1/4 kosovar kërkon të largohet nga vendi

Shumë shtetas të Kosovës ëndërrojnë një jetë jashtë shtetit të tyre. Një ndër katër kosovarë kërkon të lëshojë vendin. Ky është rezultati i një ankete publikuar nga Instituti për Studime Juridike dhe Politike. Arsyet kryesore të numrit kaq të madh të ...

Read More »

Shokuese, fëmija palestinez ‘objekt’ argëtimi për torturat e vajzës izraelite (Video)

Fëmija palistinez kapet nga një familje izraelite, dhe e përdorin atë si mjet loje për t’u argëtuar vajza e tyre e vogël, duke e goditur me shpulla me shqelma e me shkop. Në videon e mëposhtme do të shihni se ...

Read More »