LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 854)

Kryesore

Vrau burrin e dogji shtëpinë, djali: Rri zgjuar natën nga frika se nëna do më vrasë

Nëna rrezikon të më vrasë”. Është kjo thirrja për ndihmë e një 22-vjeçari nga Bulqiza. Jeton Elezi shprehet se ndihet i rrezikuar nga nëna e tij, e cila vuan nga çrregullime mendore. Spitali Psikiatrik i Shkodrës ka rikthyer në banesën ...

Read More »

Kthimi i pronave, himarjotët në SHBA kërkojnë ndihmë tek John Kerry

Komuniteti Himarjot në Amerikë kërkon ndërhyrjen e autoriteteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për rikthimin e pronave familjeve të tyre, të konfiskuara nga regjimi komunist në Shqipëri. Komuniteti i është drejtuar me një letër sekretarit të Departamentit Amerikan të ...

Read More »

“Ligjet”, shtyhet shqyrtimi i amendamenteve të Kodit Penal, opozita largohet

Komisioni i Ligjeve është mbledhur ditën e sotme për të shqyrtuar amendamentet e Kodit Penal por këto amendamente u shtynë pasi nuk ishin paraqitur mendimet e tjera. Komisioni i Ligjeve ka vazhduar me diskutimin për zgjedhjen e 3 komisionerëve të ...

Read More »

Vrasja e komisarit, Arben Frroku: Prokuroria sajoi prova kundra meje

Jam i pafajshëm, prokuroria ka sajuar dhe manipuluar provat ndaj meje”. Kështu u shpreh biznesmeni Arben Frroku sot nga salla e gjyqit të Gjykatës së Krimeve të Rënda ku po zhvillohet seanca gjyqësore ndaj tij. Frroku akuzohet për vrasjen e ...

Read More »

Danaj: Lugina e Preshevës ka të drejtë ligjore të bashkohet me Shqipërinë

Kryetari i Listës për Shqipëri Natyrale, Koço Danaj, u shpreh se Lugina e Preshvës ka të drejtë ligjore të bashkohet me Shqipërinë. Sipas tij, kërkesa e Partisë LPD dhe e kryetarit të saj Jonuz Musliu, është një kërkesë e drejtë, ...

Read More »

Krimeja – test për Serbinë, me BE-në apo Rusinë?

Tradicionalisht Serbia ishte aleati më i fuqishëm i Rusisë në Ballkan, por vitet e fundit Beogradi e ka udhëhequr politikën e integrimit evropian. Rrjedhimisht, shtrohet pyetja se tensionet ndërmjet Brukselit dhe Moskës do të ndikojnë në Serbi, ku çdo gjë ...

Read More »

Putini ironizon me G8’tën duke formuar G1, më anëtare të vetme Rusinë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë një lëvizje historike duke formuar grupin më të ri në botë që është emëruar G-1. Putin ka paraparë që këtë samit ta organizojë në Sochi, në qershor dhe parashihet që në të, të marrë ...

Read More »

Vjedhja e energjisë elektrike do dënohet me burg, gati amendamenti

Ministria e Industrisë dhe Energjitikës do të dërgojë në qeveri një amendament për të ndryshuar kodin penal, në nenin 137 të tij, i cili ashpërson masat për ata që vjedhin energjinë elektrike, si për biznesin ashtu dhe për familjarët. Burime ...

Read More »

Greqi, nuk i dhanë leje të shikonte nënën e sëmurë, shqiptari i pret fytin gardianit të burgut

Një i burgosur shqiptar ka qëlluar me thikë një gardin të burgut të Malandrinos në Greqi, duke i marrë jetën. Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme në orën 13:00 me orën tonë. Siç shkruan media greke, shqiptari i dënuar me ...

Read More »

Shpërthim tritoli në banesën e kryekomunarit të Farkës, Fatbardh Plaku

Një sasi eksplozivi shpërtheu në banesën e kryetarit të komunës së Farkës, Fatbardh Plaku.  Nga të dhënat e para mësohet se shpërthimi ka ndodhur disa orë pas mesnatës së 24 marsit, rreth orës 02:45 minuta në banesën e Plakut, në ...

Read More »