LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 870)

Kryesore

Bëni kujdes nga “Vodafone”, kjo kompani ka përgjuar 5778 persona në Shqipëri për shërbimet sekrete

Jeni duke folur në telefon, shkruar SMS apo chatuar online? Qeveria mund t’ju dëgjojë në çdo kohë! Në një raport transparence të publikuar dje, “Vodafone” ka nxjerrë  të dhënat që kompania u ka transferuar shërbimeve sekrete apo qeverive në 29 ...

Read More »

Ismail Kadare: Taksa që paguam për të qenë shkrimtarë në diktaturë

“Diktaturat, ndryshe nga ç’mund të duken, merren shumë me letërsinë. Kjo është e njohur qysh përpara Neronit e gjer në kohën tonë. Ju mund të mendoni se mua si shkrimtar më pëlqen ta teproj këtë dukuri. Për ta kundërshtuar do ...

Read More »

Editoriali i gazetarit grek: Shqipëria, akrep mbi shpinën e Greqisë në rrugën drejt BE

Gazetari grek, njohës i çështjeve të Ballkanit, Stavros Ximas, shkruan në editorialin e tij në “Kathimerini” se “Greqia është një nga të paktat vende, bashkë me Italinë dhe Austrinë, që e do me të vërtetë Shqipërinë në familjen evropiane dhe ...

Read More »

Vrasja e Karelit, ekspertët mjeko-ligjor: Nuk mund të përcaktojmë nëse zemra është e tij

Skandali i keqtrajtimit deri në vdekje i Ilia Karelit, në burgun grek të Nigritas, thellohet dhe më shumë. Ekspertët e Mjekësisë Ligjore në Shqipëri nuk kanë mundur të përcaktojnë nëse zemra që u soll në Shqipëri nga një prokuror dhe ...

Read More »

Ish-Shtëpia e Partisë zonë muzeale, banorët: Rama harroj ta ruante kur ishte krytar bashkie

“Kryeministri u kujtua pak si vonë. Po të ktheni kokën, pas jush do të shikoni pallatin leja e të cilit u dha kur në krye të Bashkisë së Tiranës ishte z. Rama. 100 metër më poshtë do të shihni një ...

Read More »

Kosovë, shpërthim hidrogjeni në KEK, raportohen 3 të vdekur, dyshohet për më shumë

Një shpërthim i madh ka ndodhur në Koorporatën Elektroenergjitike të Kosovës (KEK), në Obiliq. Mediat kosovare raportojnë se 3 persona kanë vdekur dhe disa te tjerë janë plagosur. E keqja ende nuk eshte larguar sepse pritet të shpërthejë edhe Gazi Butan qe ...

Read More »

Zgjedhjet për kryetarin e PS, Rama: Formalizëm absurd dhe aspak demokratik

Kryeministri Edi Rama e cilësoi formalizëm aspak demokratik zhvillimin e zgjedhjeve për kreun e PS, kur partia ka fituar të drejtën për të qeverisur vendin. Gjatë një interviste për televizionin “Klan”, Rama tha se PS është votuar që të qeverisë, ...

Read More »

Bar, sekuestrohen 250 kg kokainë nga Shqipëria e fshehur nëpër kontenierët e bananeve

Sekuestrohen 250 kilogramë kokainë që vinte nga Shqipëria. Policia malazeze e Portit në Bar ka konfiskuar sot sasinë e drogës, e cila ishte e fshehur në banane. Droga është gjetur në një nga tre kontejnerit që vinte nga Shqipëria. Duke përdorur ...

Read More »

Intervista, At Nikolla Marku: Irinej provokoi gjithë shqiptarët, me bekimin e Janullatos

Protokoll, provokim apo mesazh indirekt, ishte ftesa për pjesëmarrjen e Irinejt në Tiranë? Unë mendoj se ishte protokoll dhe më në fund e firmosi dhe vulosi, që ai erdhi me qëllim të caktuar, për të shprehur dëshirën e serbit në ...

Read More »

Tenderët e reklamave, Imami në prokurori

Ish-ministri i Mbrojtjes pyetet si person që ka dijeni për vepër penale në fund të hetimeve! Hetimet janë drejt fundit për këtë çështje, ku mësohet se të pandehur do të merren vartësit e Imamit Ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ka ...

Read More »