LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 885)

Kryesore

Publikohet letërkëmbimin sekret i Policisë: Ja si dështuan me gjobat

Publikohet një letërkëmbim ndërmjet Policisë dhe Ministrisë së Brendshme, që sipas saj pohon dështimin e Qeverisë në dy aksione të mëdha të ndërmarra prej saj: i pari për normalizimin e qarkullimit rrugor dhe i dyti, për ndalimin e lojërave të ...

Read More »

Sa shpenzoi Mbreti Zog për dasmën e tij?

Raporti i Kuvendit për Thesarin e Shtetit, për mënyrën se si e përdorën arin Zogu dhe Hoxha. Mbreti Zog shpenzoi 20 mijë napolona ari për dasmën dhe për 10-vjetorin e monarkisë Në Parlamentin e dalë nga zgjedhjet e 31 marsit ...

Read More »

Këta janë jetimët e konfliktit Rusi-Evropë (Foto)

Rusia është në luftë me Ukrainën dhe praktikisht në luftë me Evropën. Kështu deklaroi të shtunën presidentja e Lituanisë, duke kërcënuar se BE do të shtojë sanksionet ndaj Vladimir Putin. Komentet e Dalia Grybauskaite u bënë pak pasi kreu i ...

Read More »

Në datëlindjen e saj të 127, pritet të bëhet personi më i vjetër në botë

Familja thonë se sekreti i jetëgjatësisë së saj është fjetja shumë orëshe, aktiviteti fizik, këndimi, dhe ngrënia e ëmbëlsirave. Një grua meksikane, nesër do t’i mbushë 127 vjet, me ç’rast do të bëhet edhe personi më i vjetër në planet. ...

Read More »

16 fakte të pabesueshme për Afrikën!

Ndërsa suksesi ekonomik i Afrikës është tronditës, pasojat e tij arrijnë përtej kësaj. Ka një zhvillim të paimagjinueshëm në këtë kontinent, që lidhet me rritjen ekonomike dhe rilindjen kulturore. Transformimi i këtij kontinenti do e ndryshojë mënyrën se si Afrika ...

Read More »

Çfarë mund të mësojmë nga Norvegjia?

Ndërsa vendet tjera të cilave nafta „u ka rënë në kokë“ harxhojnë para, Norvegjia paratë e veta ende i investon në zhvillim. I rrethuar me male e i ngritur në bregun e fjordit që të lë pa frymë, Bergen, qyteti ...

Read More »

Foto-Lajm: Çmenduria nuk ka fund, ISIS shet gratë jazide dhe kristiane si skllave

Kjo është fotoja shokuese e aktivistes arabo- libaneze, Brigitte Gabriel e hedhur në Twitter, që po bën xhiron e botës. Poshtërimi i grave jazide dhe kristiane, të cilat janë kapur peng disa ditë më parë në zonën e Mosulit nga ...

Read More »

Ja çfarë i tregoi Vuçiq në hartë kancelares Merkel

Harta e shumëpërfolur e cila u shpalos në Samitin e Berlinit nga Kryeministri i Serbisë, Aleksandart Vuçiq në prani të Kancelarës së Gjermanisë, Angela Merkel dhe Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, kishte për qëllim të tregonte për projekte infrastrukturore në ...

Read More »

Shpërthimi në Vlorë: Dëshmon 19- vjeçarja, vëllezërit Brahimaj ishin kërcënuar disa herë

Ornela Gjini, 19- vjeçarja, e cila mbeti e plagosur nga atentati me eksploziv në Vlorë, është ende në rrezik për jetën. “Pacientja ka pësuar dëmtime të rënda në pjesën e poshtme të gjymtyrëve. Rezulton se djegia është rreth 80 përqind, ...

Read More »

Xhihadistët përdorin tortura të CIA-s

Simulimi i mbytjes me ujë është përdorur nga Shteti Islam ndaj së paku 4 pengjeve. Në mesin e tyre edhe gazetari i ekzekutuar amerikan, James Foley. Presidenti Obama e kishte dënuar këtë praktikë, e përdorur gjerësisht nga CIA ndaj pjesëtarëve ...

Read More »