LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 925)

Kryesore

Ndarje etnike dhe politike në Ballkan

Drejtori i Zbulimit Kombëtar të Shteteve të Bashkuara, James Clapper, gjatë një dëgjimi para Komisionit të Posaçëm në Senatin e Shteteve të Bashkuara për kërcënimet mbi sigurinë në botë në vitin 2014, ka përmendur edhe Ballkanin Perëndimor. Duke rradhitur ndasitë e vazhdueshme ...

Read More »

Kush janë tifozët Ultras të Ukrainës?

Dy vjet më parë, reputacioni i dhunshëm i huliganëve të futbollit në Ukrainë ka bërë që Evropa të bëjë thirrje për bojkot të kampionatit Euro 2012. “Ultras” – emri me të cilin njihen huliganët në Evropën Lindore – tani u ...

Read More »

Kuvendi rrëzon dy dekretet e Nishanit për Gjykatën e Lartë

Kuvendi ka rrëzuar dy dekret e presidenti Bujar Nishani për anëtarët e Gjykatës së Lartë. Deputetët kanë votuar kundër emërimit të Gjovalin Përnocajt dhe Petrit Çenos si anëtarë të këtë institucion. Me 44 vota 77 kundër dhe 2 abstenime, deputetët kanë rrëzuar ...

Read More »

“Masivizimi i part-time, ose kurset kundër analfabetizmit”

Intervistoi: Norel ZAIMI (Intervistë me z.Agron Tufa, pedagog ne Fakultetin Filologjik, dep. i Gjuhës dhe Letërsisë) – Kohët e fundit vihet re një rritje e konsiderueshme studentësh që frekuentojnë shkollimin e lartë me anë të sistemit part-time. A është ky ...

Read More »

Arrestimi i Mitros, i dyshuari kryesor për organizimin e atentatet mafioze me eksploziv (Video)

Ndalohet në Rinas një person i akuzuar si porositës i eksplozivit që iu vendos makinës së prefektit të Vlorës, Besnik Dervishi. Policia sqaroi se Mitro është porositësi i lëndës eksplozive të vendosur në makinën e prefektit të Vlorës. “Policia ka mundur ...

Read More »

Harito-Berishës: I bëre presion me e-mail administratës për votat

Deputetja e PS Milena Harito, njëherësh ministre e Inovacionit i është përgjigjur ish-kryeministri Bersha nga foltorja e Kuvendit, duke thënë se para zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit i ka bërë presione me e-mail administratës për votat. Ndërsa ish-kryeministri Berisha ka ...

Read More »

Rama: Taksimi i ndershëm inkurajon biznesin. Do krijojmë Këshillin e Investimeve

Kryeministri Edi Rama premtoi krijimin e një klime të përshtatshme për të thither sa më shumë investime të huaja në Shqipëri. Gjatë një takimi me investitorë të huaj, në prani edhe të Ambasadorit të bashkimit Europian në Tiranë Ettore Sequi, Kryeministri Rama ...

Read More »

Policia arreston ‘grupin e tritolit’ njëri prej tyre autor i 20 vrasjeve në Greqi

Policia e Shteti konfirmon arrestim e një grupi të dyshuar për disa vrajse dhe vendosjen e lëndëve plasëse në autmojetet e disa biznesmenëve dhe zyrtarëve në vendin tonë. Nga detajet e dhëna nga Policia e Shtetit, Arjon Mitro rezulton se ...

Read More »

Oketa-Ramës: Të merren masa situata e sigurisë është e rënduar

Gazmend Oketa “këshillon” kryeministrin e vendit, Edi Rama, duke konstatuar situatën e rënduar të sigurisë në vend, që të marrë masa të menjëhershme për zgjidhjen e postit të Kryetarit të Shërbimit Informativ Shqiptar. Sipas Oketës deklarata e ministrit Tahiri, se ...

Read More »

New York Times: Kthesa e gabuar e Turqisë

Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ishte javën e kaluar në Bruksel, duke synuar ripërtëritjen e marrëdhënieve me Evropën, por në radhë të parë, për gjetjen e zgjidhjes, ai duhet ta kërkoj atë brenda vetvetes, shkruan në fillim të editorialit ...

Read More »