LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 926)

Kryesore

Rrezikon 8 vite burg pasi drejtonte me shpejtësi dhe i dehur, kanosi jetën e 10 pasagjerëve të autobusit

Policia cakton konsumin e alkoolit dhe shpejtësinë tej normave të drejtuesit të “Benz”-it për aksidentin që përmbysi autobusin duke plagosur 10 pasagjerë tek rrethrrotullimi i TEG-ut. Drejtuesi i “Benz”-it rrezikon 8 vite burg. Drejtuesi i automjetit tip “Benz” që goditi ...

Read More »

PD si Brukseli, i vendos 6 kushte qeverisë së Ramës

Bashkëpunimi ndërmjet opozitës dhe mazhorancës kushtëzohet nga 6 kushte të vendosura nga Lulzim Basha. Në një deklaratë për mediat të dhënë ditën e djeshme, kreu i opozitës theksoi se, qeveria duhet të plotësoj gjashtë kushtet e vendosura nga Partia Demokratike ...

Read More »

AKEP: Pas 6 marsit bllokohen gjithë numrat celularë nëse nuk regjistrohen

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare u ka kërkuar të gjithë operatorëve të kompanive celulare që të njoftojnë përdoruesit të regjistrojnë numrat. AKEP bën të ditur se të gjithë numrat celularë duhet të regjistrohen deri në datën 6 mars në të ...

Read More »

Instituti Amerikan: Shqiptarët më optimistë se sa një vit më parë

Një studim i fundit i Institutit Demokratik Kombëtar, arrin në përfundimin se shqiptarët janë më optimistë se në vendin e tyre do të ketë ndryshime pozitive sesa ç’ishin një vit më parë. Por Drejtori për Evropën Qendrore dhe Lindore i ...

Read More »

Avokati i Popullit: Të bëhet një ligj për hapjen e dosjeve të Sigurimit

Avokati i Popullit kërkon bërjen e një ligji për hapjen e dosjeve. Me anë të një konference për median, institucioni rekomandon Kuvendin dhe qeverinë Rama që të bëjnë gati një ligj për hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit, apo dhe të ...

Read More »

New York Times: Godo arrin në Sarajevë

Një djalë, me zë të rëndë, luante Samuel Beckett-in në serbo-kroatisht. “Zoti Godo ka kërkuar nga unë t’ju them se nuk do të vijë këtë mbrëmje, por sigurisht nesër”. Ishte viti 1993 në Sarajevë, kujton gazeta New York Times. Jashtë dëgjoheshin ...

Read More »

Arti revolucionar në llogoret e Ukrainës

Në mes të rrënojave dhe rrugëve të Kievit të mbushura me tym, për artistët ukrainas ka qenë e vështirë të punojnë, duke u përpjekur të zënë momente dramatike në historinë e vendit të tyre. Në vend që të qëndrojnë në ...

Read More »

BE: Thirrje për dialog në Ukrainë

Komisionari i Bashkimit Evropian për zgjerim,Stefan Fyle, mbrëmë vonë u ka bërë thirrje zyrtarëve të lartë të Ukrainës dhe liderëve opozitarë që të ndërmarrin “hapa urgjentë” për formimin e qeverisë së koalicionit, për ta ndalur krizën politike, e cila po ...

Read More »

Bosnja – imazh i tmerrshëm i së ardhmes së Evropës

Saktësisht 30 vjet pasi flaka olimpike ishte ndezur në Sarajevë, më 1984, qyteti ishte përsëri në flakë, shkruan gazeta Guradian. Në javët e fundit, protestuesit kanë sulmuar ndërtesat e qeverisë, si pasojë e zemërimit të tyre me situatën sociale, varfërinë e ...

Read More »

Gjuetia në Shqipëri do ndalohet me ligj, armët e gjahut do konsiderohen pa leje nëse nuk dorëzohen

Të dalësh për gjueti në Shqipëri, shumë shpejt do të jetë një shkelje e ligjit. Ministria e Mjedisit dhe ajo e Brendshme do të bllokojnë të gjitha armët e gjahut në vend. Çdo armë e tillë që kapet do të ...

Read More »