LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 939)

Kryesore

Skema e re për pensionin social, 6650 lekë në muaj për ata që s’kanë derdhur kontribute

Reforma në pensione, e cila pritet të hyjë në fuqi në datën 1 janar 2014 merr në konsideratë dy opsione për ndryshimin e skemës aktuale. Gjithçka është prezantuar nga ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, i cili shpjegoi ...

Read More »

PD depoziton amendamentin për krimet zgjedhore: Vjedhja e votës mos të amnistohet

Demokratët depozituan dje në Kuvend një amendament që ka si qëllim për rishikimin e amnistisë të miratuar nga Parlamenti javën e kaluar për krimet zgjedhore. Partia Demokratike insiston në këtë nismë, pavarësisht se është e bindur që mazhoranca do ta ...

Read More »

Fraza “Jepi fund shefi im”, dënohet me 10 muaj burg gazetari turk

Gazetari pretendon se bëhet fjalë për një gabim drejtshkrimor, por fraza mori kuptim qortues dhe kur bëhet fjalë për kryeministrin Erdogan, ai nuk preket! Rezultati, 10 muaj burg për Onder Aytac. Gjatë shkrimit të një fraze në Twitter gazetari turk bën ...

Read More »

Futbollistët kundër racizmit: “Ne të gjithë jemi majmunë”

Pas ngjarjes së disa ditëve më parë ku lojatri i Barcelonës Dani Alves hëngri bananen e hedhur nga tifozët në fushë, shumë lojtarë janë sensibilizuar me fenomenin e racizmit, duke u shprehur kundër tij. Neymar, Suarez, Balotelli dhe shumë lojtarë ...

Read More »

Zbardhet skema e re e pensioneve, Rama: Përfitimi varet nga kontributi

Qeveria prezantoi sot publikisht reformën e re të pensioneve në një konferencë të organizuar në arkivën e Institutit të Sigurimeve Shoqërore. Kryeministri Rama theksoi se në thelb të reformës është pensioni dinjitoz, që do të varet nga kontributet. Sipas shefit të qeverisë, ...

Read More »

KQZ rrëzon kërkesën e 5 partive për rishikimin e vendimit të shpërndarjes së fondeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka rrëzuar sot një kërkesë të pesë partive të vogla, përkatësisht Partisë Demokristiane, Partisë Socialdemokrate, Partisë Demokracia Sociale, Fryma e Re Demokratike, Aleanca Kuq e Zi kërkonin rishikimin e vendimit të KQZ-së “Për shpërndarjen e fondeve ...

Read More »

PD: Të dënuar për korrupsion, partia i gradon të arsimojnë fëmijët tanë në shkolla

Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë për emërimin në sistemin arsimor të personave që kanë probleme me drejtësinë. Zëdhënësja e PD-së, Laura Vorpsi deklaroi se në arsimin publik janë bërë hapa mbrapa. “Fjalë të bukura shumë ka Edi Rama dhe qeveria, për ...

Read More »

Tenderi barnave, firmat farmaceutike akuza ministrit Beqja për klientelizëm me vlerë 4 mln $

Katër milion dollarë është shuma që ka fituar nga tenderi për barnat, kompania “deltaPharma” sh.p.k. Kjo kompani ka fituar tenderi në të shumtën e loteve dhe ajo çka lë vend për diskutim është se origjina e atyre barnave është Turqia, ...

Read More »

Fullani: Sistemi bankar më shumë transparencë, të menaxhojnë mirë kreditë

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani prezantoi në Komisionin e Ekonomisë raportin e veprimtarisë së BSH-së. Duke u ndalur tek sistemi bankar ai u shpreh se ky sistem duhet të ketë më shumë transparencë dhe se duhet të menaxhojë ...

Read More »

Akademiku Rexhep Qosja banori më i ri i Tiranës

Një banor i ri i është shtuar Shqipërisë. Është pikërisht akademiku kosovar, Rexhep Qosja.Më 28 Prill, Rexhep Qosja është betuar para punonjësve të njësisë bashkiake numër 5 në Tiranë, si banori më i ri i saj.“Betohem se do të zbatoj ...

Read More »