Home . Kuriozitete (page 10)

Kuriozitete

NASA zbulon tre planetë të rinj, njëri shumë i ngjashëm me Tokën

Shkencëtarët në NASA e kanë gjetur një sistem të ri planetar në sistemin tonë diellor, duke shfrytëzuar teknologjinë e avancuar të Exaplane Survey Satellite. Planeti që është quajtur TOI-270 është shumë i ngjashëm me Tokën, ndërsa dy të tjerë tjerë, ...

Read More »

VIDEO/ Ambasadori izraelit nuk ndërpret stërvitjen: Futet me vertikale në zyrën e Presidentit Maqedonas

Stevo Pendarovskit do t’i mbetet e paharrueshme, vizita e ambasadorit izraelit, Dan Orian. Ishte takimi i tyre i parë dhe kur mbaroi, ambasadori e la pa fjalë Presidentin e Maqedonisë së Veriut, duke bërë … vertikalen para tij! Pendarovski thjesht ...

Read More »

Kjo është krijesa e vetme që jeton në përjetësi (Foto)

La ‘turritopsis dohrnii’, një specie e vogël e kandilit të detit të Mesdheut, është i njohur si “kandili i pavdekshëm”. Falë aftësisë së tij, kjo krijesë e vogël ruan sekretin e vërtetë të biologjisë së pavdekësisë. Rreth kësaj krijese është ...

Read More »

Miliona njerëz ende nuk besojnë tek zbritja në Hënë

Megjithë provat e shumta, mostrat e pluhurit dhe gurëve, pamjet filmike dhe qindra mijëra njerëzit që punuan për ta realizuar këtë projekt, sondazhet tregojnë se rreth 6% e amerikanëve besojnë se astronautët nuk zbritën kurrë në Hënë. Teoricienët konspirativë vazhdojnë ...

Read More »

Për të mbrojtur fëmijët dhe veten, mësoni: Si të dallojmë në kushte shtëpie nëse shalqini e pjepri kanë nitrate dhe si mund ta zgjidhni!?!

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka reaguar për denoncimet e fundit në media për sasinë e lartë të nitratit tek pjepri. Ai thotë se qytetarët duhet të bëjnë vetë kujdes me metoda “tradicionale” shtëpiake: “Merrni nje copë tuli shalqini pa ...

Read More »

Kur është hera e fundit që keni parë një xixëllonjë?!

Çdo herë që AgroWeb shkruan për xixëllonjat tërheq gjithmonë interesin e lexuesve të shumtë dhe besnikë, të cilët janë të shqetësuar pse gjithnjë e më pak i ndeshin këto bukuri plot dritë që na sjellin ndërmend momentet më të bukura ...

Read More »

A është vërtetë Lionel Mesi me orgjinë shqiptare?!

Filozofi i njohur shqiptar, Përparim Kabo ka bërë një deklaratë të guximshme në studion e “Procesi Sportiv” duke thënë se ka shumë shanse që Lionel Messi të ketë origjinë shqiptare. Në një bisedë ai deklaroi se Mesi është një mbiemër ...

Read More »

3 mijë njerëz i shkojnë 19 vjeçares në hotel për të bërë qejf, por ja drama që i ndodhi më pas

Një blogere adoleshente me shumë mundësi nuk e priste që pas postimit të saj në rrjetet sociale ku ofronte seks falas, të paraqiteshin plot 3,000 njerëz të panjohur.  19 vjeçarja e njohur si Ye Mouyi nga Kina, kishte postuar:  Kush ...

Read More »

Fenomeni i çuditshëm që po ndodh nën akullin e Antarktidës

NASA ka gjetur një burim të çuditshëm të ngrohjes nën Antarktidë, për shkak të të cilës kontinenti i akullt po shkrin me shpejtësi. Rreth 30 vjet më parë, një shkencëtar në Universitetin e Kolorados njoftoi se mund të ketë diçka ...

Read More »

Frikë në qiell, shpërthen motori i avionit ku udhëtonin 96 pasagjerë (Foto+Video)

Një avion në të cilin udhëtonin 96 pasagjerë është detyruar të bëjë ulje emergjente për shkak të shpërthimit të një motori. Sipas mediave personat në bordin e avionin kanë parë tym që dilte nga pjesa ku ndodheshin motorët. Avioni i ...

Read More »