Home . Kuriozitete (page 30)

Kuriozitete

A ndjejmë dhimbje para se të vdesim? Ja çfarë thotë studimi

Shumë njerëz i druhen vdekjes, kryesisht për shkak të perceptimit që kanë se mund të ndjejnë dhimbje, apo simptoma të tjera të tmerrshme, teksa momenti po afron. Shpesh besohet se kujdesi paliativ mund të mos e lehtësojë këtë dhimbje dhe ...

Read More »

Letra e Profetit Muhamed që vlen deri në ditën e Kijametit: Ja çfarë thotë për të krishterët!

Sipas traditës së murgjëve krishterë të manastirit ‘Shën Katerina’ në Sinaj, profeti Muhamet shpesh e vizitonte manastirin dhe zhvillonte biseda me klerikët krishterë. Ky dokument është shkruar më vitin 626, ndërsa përbëhet nga disa dispozita rreth termeve të lidhura rreth ...

Read More »

A mund të besohet?! Mjeku i rënë në koma rrëfen jetën pas vdekjes

Pyetja se ku shkojmë pasi vdesim është një nga misteret e njerëzimit prej shekujsh. Por një burrë ka thënë se e di përgjigjen, ose e ka idenë se çfarë mund të ndodh dhe bëhet fjalë për kirurgun e trurit, Dr. ...

Read More »

Këto janë zbulimet më të mëdha shkencore në historinë e njerëzimit

Këto janë zbulimet shkencore, që na kanë bërë ta shohim botën ashtu si e shohim sot PENICILINA Nëse shkencëtari skocez, Aleksandër Fleming nuk do të kishte zbuluar penicilinën, antibiotikun e parë në 1928, ndoshta ende do të vdisnim nga gjëra ...

Read More »

Biznesmeni me kancer organizon “festën e vdekjes” me mbi 1 mijë të ftuar!

Disa javë më parë u diagnostikua me një formë agresive të kancerit në gjak dhe mes kimioterapisë dhe efekteve anësore të saj dhe përqafimit të vdekjes, zgjodhi këtë të dytën. Biznesmeni japonez, Satoru Anzaki u diagnostikua me sëmundjen e rëndë ...

Read More »

Çfarë është Bitcoini, paraja virtuale që po përhapet me shpejtësi marramendëse? (Foto)

Në vitin 2010 ka ndodhur një ngjarje historike në botën e financave, kur një person ka blerë një picë. Nëse nuk keni dëgjuar për këtë ngjarje, mos u brengosni se nuk jeni i vetmi. Bazuar në shkrimin e Ermal Sadikut Pica nuk ka ...

Read More »

Krijuesi misterioz i Bitcoin mund të bëhet trilioneri i parë në botë (Foto)

Njeriu misterioz i njohur si Satoshi Nakamoto, i cili besohet të jetë shpikësi i Bitcoin, mund të bëhet personi më i pasur në planet, përpara miliarderëve Bill Gates dhe Jeff Bezos, sipas listës të revistës “Forbes”. Rritja e vazhdueshme e ...

Read More »

Në kërkim të sekretit! Peshkaqeni i Groenlandës bëhet “burrë” 150 vjeç dhe jeton mbi 500 vjet

Një studim i përbashkët mes shkencëtarëve danezë, anglezë dhe kinezë ka arritur në përfundimin se peshkaqenët e Groenlandës janë vertebrorët më jetëgjatë në planet.  Bëhet fjalë për një specie që jeton në ujërat thellësitë e ujërave të ftohta nga Veriu ...

Read More »

Ka edhe kështu: Në vendin ku përdhunohen meshkujt nga …femrat

Një mashkull 25-vjeçar është viktima e radhës e përdhunimit në Afrikën e Jugut, që autoritetet vendase besojnë se është kryer nga i njëjti grup femrash. I riu ishte duke bërë autostop në zonën Polokuane, kur tre gra të moshës së ...

Read More »

I vetmi në botë, trëndafili i zi turk! (Foto)

  Në një fshat të vogël të Turqisë, kushtet unike të tokës, dhe nivelet e ujërave nëntokësore, kanë krijuar një lloj trëndafili të vacantë. Zakonisht trëndafilat ju mund t’i gjeni në ngjyrë të kuqe, por për shkak të kushteve klimatike, ato rriten ...

Read More »