Home . Kuriozitete (page 4)

Kuriozitete

Kryeministri dhurata 16 milion dollarë modeles, por modelja inteligjente mund t’i dyfishoi me padi ndaj akuzuesve (Foto)

Modelet kanë shanse të shumta në jetë. Njëra prej tyre ka marrë dhurata me shifra marramendëse, nga një kryeministër, i cili nuk është as nga Ballkani dhe as nga Europa. Bëhet fjalë për kryeministrin libanez, i cili i ka dhënë ...

Read More »

Nuk ua ka treguar asnjë njeri më parë, zbuloni recetën që e stabilizon diabetin si me magji

Diabeti është sëmundje shumë serioze e cila mund të ketë pasoja të rënda nëse nuk trajtohet siç duhet. Kjo sëmundje është duke u bërë më e shpeshtë mes njerëzit e të gjitha moshave dhe gjinive, e pjesa më e keqe ...

Read More »

Pamje te rralla-Treni dhe teleferikët në jug të Shqipërisë në periudhën 1915-1920 (Video)

Gjatë pushtimit të Vlorës në luftën e parë botërore, administrata ushtarake italiane ndërtoi një rrjet hekurudhor tip “dekovil” me gjatësi 100 kilometra e 244 metra. Po ashtu, ushtria italiane kishte në përdorim 9 teleferikë që i përdorte për transportin e ...

Read More »

Dukeshin pleq të qetë, por trafikonin miliona

Një çift britanikësh janë dënuar me tetë vite burg pasu u shpallën fajtorë për trafikimin e 1.2 milionë eurove kokainë nëpër Europë, teksa udhëtonin me kryqëzor pushimesh. Tre gjykatësit në Lisbonë të Portugalisë i dënuan Roxher Klark, 72-vjeç, dhe gruan ...

Read More »

Kina përuroi aeroportin më të madh në botë

Këtë të mërkurë, Pekini përuroi aeroportin më të madh në botë. Ndërtimi 11-miliardësh është sa 98 fusha futbolli, ndërkohë që edhe aeroporti ekzistues nuk ishte i vogël, pasi renditej i dyti në botë pas aeroportit të Atlantas në SHBA. Aeroporti ...

Read More »

Historia e 1958, Kur bregdetin e Durrësit, e “pushtuan” balenat (Foto)

Këtë vit mbushen 60 vjet nga koha kur bregdetin e Durrësit e vizituan balenat gjigande të cilat ngecën në cektinë dhe nuk u kthyen dot andej nga kishin ardhur. Ato ditë Durrësi u kthye në një vend pelegrinazhi pasi qytetarë ...

Read More »

Tërmeti i djeshëm ishte 5.8 apo 7.5 ballë? Ku ndryshon intensiteti nga magnituda?!

Lëkundjet e tërmetit të ditës së shtunë shkaktuan dhe polemika për shkallën e vlerësimit, në Rihter apo në ballë.Në momentet e para të lëkundjes në media u qarkullua lajmi se lëkundjet sizmike ishin 5,8 të shkallës Rihter dhe 7 ballë. ...

Read More »

Objekti hapësinor me drejtim nga toka mund të jetë sondë e dërguar nga alienët

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të rezultojë të jetë një anije aliene, ka sugjeruar një studiues nga Kalifornia. Dr, Seth Shostak, astronom i Institutit ...

Read More »

“Sari Salltiku” fuqia mistike e vendit të shenjtë! Historia e shpellës në malin e Krujës

Historitë e shpellës së shenjtë të Krujës nisin që në vitin 1325, kur në vend mbërrin nga Turqia, Sari Salltiku, i dërguari i Haxhi Bektesh Veliut. Ai u vendos pikërisht në këtë vend, për të ushtruar ritet fetare larg njerëzve. ...

Read More »

FOTO/ Kur Tirana ngjante si Hawana e Kubës me makina kaq të çuditshme! Ja çfarë markash ishin…

Në Tiranën e viteve ‘50-‘60 qarkullonin makina të ndryshme të kohës, pjesa më e madhe prodhim i vendeve të Lindjes, por tek-tuk syri të zinte edhe ndonjë automobil perëndimor. Këto automjete, kryesisht autoveturat, ishin vërtet mjete ‘luksi’ për atë kohë, ...

Read More »