Home . Kuriozitete (page 5)

Kuriozitete

Vjen lajmi i madh! Shkencëtarët: Kanabisi, çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit dhe për pregatitjen e kurës

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurës. Në këtë përfundim kanë dalë studiuesit e Universitetit të Harvardit pasi kanë bërë disa eksperimente tek minjtë. Shkencëtarët e këtij universiteti i testuan efektet ...

Read More »

Përbindëshi Loch Ness… ekziston vërtet?!

Studimet më të fundit kanë mundur të sigurojnë një teori bindëse përsa i përket ekzistencës së përbindëshit Loch Ness, krijesës që gjendet në Skocinë veriore. Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh mori nën shqyrtim 250 mostra uji nga Loch Ness. Vëzhgimet u ...

Read More »

Tregtohet në shishe edhe… ajri i alpeve të Zvicrës!

Një kompani zvicerane që tregton shishe me ajër alpin drejt Azisë është mes të përzgjedhurve për të fituar “especially absurd shipping award” (çmimi i tregtimeve veçanërisht absurde) nga shoqata “Alps Initiative”, një grup që lufton transportet e pakuptimta me ndikim ...

Read More »

Vodhën rërë në Sardenjë per suvenir: Çifti i turistëve francezë rrezikojnë 6 vite b.urg!

Një çift francez të cilët u kapën me 40 kilogramë rërë nga plazhet e Sardenjës në makinë, mund të dënohen me deri në 6 vite burgim. Ata pretendojnë se donin ta merrnin rërën në shtëpi si “suvenir” dhe se nuk ...

Read More »

Dasma ekstravagante e Zogut. Nga fustani “Chanel”, velloja me diamante tek Mercedesi i Fyhrerit

Muaji prill kaloi si një ëndërr. Vajza e re e quajtur Trëndafili i bardhë i Hungarisë po jetonte ditët në Shqipëri si ditët më të magjishme të jetës së saj. Mbreti Zog nuk e lejoi më të shkonte në Hungari ...

Read More »

Makina e blinduar e Enverit që arrinte 120 km në orë! (Foto)

Në vitet e shkëlqimit historik do ishte ëndërr t’i qëndronim pranë këtij prototipi të “Skodes”, ndërsa sot ajo gjendet mes makinash të viteve të fundit në një autoservis të Lezhës, si dëshmi kohës së pakthyeshme… Modeli unik, për të cilin ...

Read More »

Marsi, mision i pamundur?!

50 vjet më parë njeriu mbërriti në Hënë dhe tashmë synimi është të zgjerojë kufijtë dhe të eksplorojë planetët. I pari në listë është Marsi, dhe teknologjia me përparimet e saj mund ta bëjë të mundur një udhëtim të tillë ...

Read More »

Nuk e dini por është reale: Ja ku ndodhet në Shqipëri… vendi që po çmend Instagramin për foto!

Më shumë se pesë milionë njerëz janë fiksuar me vendin më piktorest të momentit në Instagram. Fushat me livando janë kthyer në një atraksion turistik për të gjithë blogerët ose njerëzit e zakonshëm që thjesht kanë pasion fotografinë. Më të ...

Read More »

Rrenat e 1 prillit, por që dolën të vërteta!

Nga E. Mezini Por titujt kryesorë të medieve ndër vite në këtë ditë ka ndodhur dhe që kanë dalë të vërteta. Me shpresën se nuk do të bini pre e gënjeshtrave të dielën, shihni galerinë e lajmeve që kanë dalë ...

Read More »

Ndalon rënien e flokëve me këtë metodë natyrale

Sot unë do të ndaj me ju një ilaç të mahnitshëm për rritjen e flokeve tuaj më shpejt ,nepermjet ketij vaji i cili do të sigurojë shkëlqim, gjatësi dhe forcë për flokët tuaj. Gjithashtu ai riparon rënien e flokëve dhe ...

Read More »