LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete (page 898)

Kuriozitete

FBI mund të ndezë fshehtaz kamerën e laptopit tënd

E frikshme, e çmendur, qesharake, invazive. E gabuar. “Gizmodo” raporton se gazeta “Washington Post” ka raportuar se FBI ka mundësi teknike të aktivizojë kamerën e një kompjuteri pa ndezur dritëzën e cila i tregon përdoruesit te tij se kamera është në proces ...

Read More »

Ja cilat janë ushqimet me pak kalori

Ju ka ndodhur ndonjëherë që të ndiheni të uritur gjatë gjithë ditës ? Lajmi i mirë është se gjenden shumë ushqime të shëndetshme dhe kombinime vaktesh, të cilat mund t’u bëjnë të ndiheni të ngopur pa shkaktuar probleme me kaloritë. ...

Read More »

Arrat gjatë shtatzanisë ndihmojnë fëmijët kundër alergjisë

Fëmijët mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të një alergjie në qoftë se nënat e tyre gjatë shtatëzanisë kanë ngrënë shumë arra në shtatzëni. Studiues pretendojnë se arrat ulin zhvillimin e alergjisë tek fëmijët. Nënave u këshillohet ...

Read More »

Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët

Vetë presidenti Washington thuhet ta ketë lënë një letër-amanet për mbrojtjen e shqiptarëve nga Amerika në çdo kohë dhe në çdo mënyrë. Para disa kohësh, Instituti i Biokimisë dhe i Gjenetikës, me seli në Schafhausen të Zvicrës, ka publikuar rezultatet ...

Read More »

Ndryshimi i klimës dhe problemet me zemrën

Personat që vuajnë nga sëmundjet e zemrës duhet të zgjedhin me kujdes ambientin së ku jetojnë. Mjekët këshillojnë se duhet të tregohen të gjithë të kujdesshëm, që të evitohen sa më shumë ato ambiente, ku ndotja e ajrit është më ...

Read More »

Rishfaqet nëndetësja gjermane pas 100 vjetësh

Në bregdetin e Kentit, në Britaninë e Madhe, pas pothuajse një shekulli është shfaqur papritur një nëndetëse gjermane e Luftës së Parë Botërore. Ajo u fundos gjatë konfliktit dhe kishte mbetur pranë bregdetit dhe një pjesë e vogël e saj ...

Read More »

Franca prodhon zemrën e parë artificiale

Një zemër artificiale totalisht autonome që riprodhim të gjitha funksionet e një organi të vërtetë. Është transplantuar për herë të parë në botë nga një ekip mjekësor europian në Paris, te një pacient me isuficencë kardiake në fazë terminale. Proteza ...

Read More »

Të dhënat e PC tuaj mund të vidhen lehtë nga një tel

Në kohën kur ju mendoni se e keni siguruar gjithçka në kompjuter me fjalëkalimet tuaja, hakersat kanë gjetur një tjetër mënyrë për të thyer kodet e sigurisë. Përdorin një mikrofon në telefonat smartphone dhe sipas shkencëtarëve mundet që të merret ...

Read More »

Galaxy 11 mbledh yjet e futbollit të shpëtojnë botën nga alienët

“Futbolli do shpëtojë planetin” titullohet fushata më e re promocionale nga Samsung Galaxy 11, e cila për realizimin e reklamës ka mbledhur sëbashku yjet e futbollit botëror si Messi, Ronaldo, Falcao, e shumë të tjerë. Loja më e madhe ndonjëherë është ...

Read More »

Studimi, Antarktida e pasur me diamantë

Zbulimi më i fundit i bërë nga disa shkencëtarë tregon se në kontinentin e Antarktidës mund të ekzistojë diamante, të një lloji të veçantë. Nën shtresat qindravjeçare të akullit në Antarktidë (Polin e Jugut), mund të gjenden rezerva të tëra diamanti ...

Read More »