LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti

Shendeti

Simptomat paralajmëruese të atakut kardiak që duhet të tregoni shumë kujdes

zemer-atak

Simptomat e një infarkti zakonisht shfaqen papritmas. Fillimisht personi mund të ndihet i sëmurë dhe të duket i zbehtë. Më pas mund të ankohet për një dhimbje koke të papritur. Mund të ketë mpirje në fytyrë, apo gjymtyrë, veçanërisht poshtë ...

Read More »

Kanceri nga marrëdhëniet orale është gjithmonë në rritje, a është kjo mbrojtja më e mirë?

grinigh-m-size-non-latex-rubber-font-b-dam-b-font-and-mouth-gag-lip-and

Këtë vit 4,375 kanadezë do të diagnostikohen me kancer të shkaktuar nga viruset HPV, sipas raportit të fundit të përmuajshëm të publikuar nga Shoqata e Kancerit e Kanadasë, duke patur një rritje prej 16% krahasuar me vitin 2012. Por nëse ...

Read More »

Zbulohet eliksiri i rinisë Ti mund të “blejsh” vite jetë

lifting-liquido-el-elixir-de-la-eterna-juventud-0_ai1-905x395

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur formulën e “eliksirit” të rinisë së përhershme dhe thonë se testimet e para për këtë do të fillojnë që në vitin e ardhshëm. Bëhet fjalë për një medikament që mund të frenojë, madje edhe të ...

Read More »

Ky prezervativ quhet “lejlek”, ja për çfarë u shërben femrave

prezeravativ

Ekziston një prezervativ, i cili quhet “lejlek” dhe ka një efekt komplet të kundërt me prezervativët normalë. Pra, lejleku është një lloj prezervativi që ndihmon femrat të mbesin shtatzënë duke zgjidhur problemin e ngjizjes. Prezervativi lejlek mbledh spermatozoidet dhe i ...

Read More »

Dalja e dhëmbëve, simptomat dhe mynyrat e qetësimit natyral

teething-remedies-e1404613072362-1200x762_c

Dalja e dhëmbëve të fëmijës është një moment tepër delikat dhe i rëndësishëm, i cili shpesh shoqërohet me disa shqetësime. Si mund të njohim simptomat? Shpesh një prej simptomave të para është dalja e një sasie të madhe të pështymës ...

Read More »

“Te Spitali Amerikan më prenë kordat e zërit, kirurgu turk ishte pa licencë”

11111

Përpos milionave që shpenzojnë për imazhin e tyre, praktikisht Spitali Amerikan nuk ofron mjekim të sigurtë dhe staf të specializuar. Boldnews.al publikon një tjetër rast të një pacienteje e cila ka bërë një ndërhyrje kirurgjikale për heqjen e tiroideve por ...

Read More »

Pija që ndihmon femrat në shtrat, dhe forcon spermën e meshkujve!

pije

Kjo pije ndihmon edhe meshkujt, sepse përmirëson cilësinë e spermës dhe shtohen shanset që femra të ngelet shtatzënë. Kjo recetë për përgatitjen e pijes sekrete është bartur nga gjenerata në gjeneratë në Indi dhe në disa shtete të Azisë, ndërkaq ...

Read More »

Më mirë të mos e dini, se çfarë i bënë atij “mikut” cigarja, se do “tmerroni” të dashurën

c-4-780x439

Sipas një hulumtimi të Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit në Boston, rezultatet janë dëshpëruese – duhanpirësit kanë penisin më të vogël se joduhanpirësit! Që gjërat të bëhen më keq, këtu nuk po flasim për ndryshime mikroskopike të cilat tymi i ...

Read More »

Fitoi Nobelin, shkencëtari zbuloi se kanceri shkaktohet nga këto 2 produkte

1

Shkencëtari gjerman dhe fitues i çmimit “Nobel” në fiziologji, Harald zur Hausen, ka konstatuar shkaktarët e kancerit tek njerëzit: I hamë çdo ditë këto produkte. “Kam konstatuar që kafshët shtëpiake mund të jenë shkaktarët direkt të kancerit të zorrës së trashë ...

Read More »

Flet mjeku endokrinolog, Dashamir Gjergji: “Diabeti i pleqërisë”, shenjat që shfaq dhe si ta mbajmë nën kontroll

insulina

Pothuajse 50 për qind e të prekurve nga sëmundja e diabetit i takojnë moshës së tretë. Shkak për këtë nuk është vetëm faktori gjenetik, por edhe një seri faktorësh të tjerë, të cilët çojnë në shfaqjen dhe avancimin e sëmundjes. ...

Read More »