LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 100)

Shendeti

Si të dobësoheni sa më shpejt?

Për të humbur kilogramë sa më shpejt duhet të respektoni rregulla më strikte. Duhet të jeni vazhdimisht në lëvizje, të vraponi përveçse të bëni ushtrime aerobike, të përdorni litarin apo të dini t’i realizoni edhe ushtrimet më të thjeshta. Ndonjëherë ...

Read More »

E trishtë: fëmija 11 vjeç i prekur nga kanceri e lëshon veten drejt vdekjes

Emri i tij është Reece Puddington, dhe është një djalë anglez 11 vjeç. Bashkë me prindërit e tij ai mori një vendim tejet të vështirë, për ta lënë veten drejt vdekjes, dhe këtë gjë e lajmëroi nëpërmjet një postimin në ...

Read More »

Cigarja ndikon në çrregullimet e humorit

Braktisja e pirjes së cigareve, nuk i bënë mirë vetëm shëndetit fizik por edhe atij mendor, pasi redukton depresionin dhe ankthin. Ky fakt u zbulua nga një studim i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga Washington University School ...

Read More »

Arsyeja pse shkaktohen dëmtime në tru

Shpesh na ndodh që të kalojmë natën zgjuar, duke pësuar një acarim të vërtrtë me veten tonë. Por përballë këtyre situatave duhet treguar një kujdes maksimal, sepse një natë pa gjumë mund të shkaktojë dëmtime serioze në tru. Është ky ...

Read More »

7 udhëzimet që ju ndihmojnë të mbani trupin në formë

Më poshtë po ju paraqesim disa rekomandime për një trup të freskët dhe të shëndetshëm. 1. Pini sa më shumë ujë. Uji është një element i rëndësishëm për organizmin e njeriut. Pini sa më shumë ujë gjatë ditës. Rekomandimi ditor për ...

Read More »

Ky 70 vjeçar i ka thënë jo plakjes (Video)

70 vjeçari Sam Bryant Junior nuk e di se çfarë është të plakesh. Për të vitet janë vetëm numër dhe nuk të definojnë si person. Kampioni i buildingut nga Hephzibah, ka një trup të mahnitshëm të cilin do të ia ...

Read More »

Vera vjen e nxehtë, temperaturat më të larta prej vitit 1800

Pas një vjeshte dhe dimri të pasigurt në temperatura, vera do të jetë e gjatë, e thatë dhe e nxehtë. Ngrohja globale duket se do të japë superefekte këtë vit ku temperaturat do të rriten me 2.1 gradë, duke sjellë ...

Read More »

Në Belgjikë fëmijët do të kenë të drejtën e vdekjes së tyre!

Parlamenti belg ka miratuar një ligj duke u bërë shteti i parë në botë ku fëmijëve me sëmundje të pashëruara, sëmundje këto që shkaktojnë vdekjen, mund t’ju ndërpritet jeta. Parlamenti belg ka miratuar ligjin që lejon eutanazinë tek fëmijët e ...

Read More »

Ja cilët janë 7 nxitësit e migrenës që ju nuk i dinit!

Të identifikosh faktorët që e shkaktojnë migrenën është një hap i rëndësishëm për të parandaluar sulmet e ardhshme. Gjithashtu migrena ndryshon nga një person tek tjetri. Këtu po paraqesim disa nga shkaktarët të cilët mund t’i keni neglizhuar. Moti Moti ...

Read More »

Gabimet gjatë trajtimeve të bukurisë

Shpesh i lidhni flokët si “bisht kali”, vazhdimisht prekni fytyrën tuaj, lani flokët tuaj çdo ditë. Këto janë vetëm disa nga gabimet që çdo ditë në mënyrë të pandërgjegjshme i bëni lëkurës tuaj, lëkurës së flokëve dhe fytyrës, që në ...

Read More »