LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 101)

Shendeti

7 udhëzimet që ju ndihmojnë të mbani trupin në formë

Më poshtë po ju paraqesim disa rekomandime për një trup të freskët dhe të shëndetshëm. 1. Pini sa më shumë ujë. Uji është një element i rëndësishëm për organizmin e njeriut. Pini sa më shumë ujë gjatë ditës. Rekomandimi ditor për ...

Read More »

Ky 70 vjeçar i ka thënë jo plakjes (Video)

70 vjeçari Sam Bryant Junior nuk e di se çfarë është të plakesh. Për të vitet janë vetëm numër dhe nuk të definojnë si person. Kampioni i buildingut nga Hephzibah, ka një trup të mahnitshëm të cilin do të ia ...

Read More »

Vera vjen e nxehtë, temperaturat më të larta prej vitit 1800

Pas një vjeshte dhe dimri të pasigurt në temperatura, vera do të jetë e gjatë, e thatë dhe e nxehtë. Ngrohja globale duket se do të japë superefekte këtë vit ku temperaturat do të rriten me 2.1 gradë, duke sjellë ...

Read More »

Në Belgjikë fëmijët do të kenë të drejtën e vdekjes së tyre!

Parlamenti belg ka miratuar një ligj duke u bërë shteti i parë në botë ku fëmijëve me sëmundje të pashëruara, sëmundje këto që shkaktojnë vdekjen, mund t’ju ndërpritet jeta. Parlamenti belg ka miratuar ligjin që lejon eutanazinë tek fëmijët e ...

Read More »

Ja cilët janë 7 nxitësit e migrenës që ju nuk i dinit!

Të identifikosh faktorët që e shkaktojnë migrenën është një hap i rëndësishëm për të parandaluar sulmet e ardhshme. Gjithashtu migrena ndryshon nga një person tek tjetri. Këtu po paraqesim disa nga shkaktarët të cilët mund t’i keni neglizhuar. Moti Moti ...

Read More »

Gabimet gjatë trajtimeve të bukurisë

Shpesh i lidhni flokët si “bisht kali”, vazhdimisht prekni fytyrën tuaj, lani flokët tuaj çdo ditë. Këto janë vetëm disa nga gabimet që çdo ditë në mënyrë të pandërgjegjshme i bëni lëkurës tuaj, lëkurës së flokëve dhe fytyrës, që në ...

Read More »

Mjekët krijojnë qelizat për trajtimin e sëmundjeve të pashërueshme

Qelizat e lëkurës së njeriut kanë potencial për të zhvilluar embrione, pas një larje me acid citrik të dobët për rreth gjysmë ore. Lajmi është bërë i ditur nga “Independent”. Fillimisht eksperiment u bë te minjtë, ku qelizat e gjakut ...

Read More »

Mosngrënia e mëngjesit, rrezikon obezitetin dhe diabetin

Mosngrënia e mëngjesit rrit mundësinë të që prekeni nga obeziteti dhe diabeti. Ky studim u krye në Suedi, ku vërtetohet edhe njëherë rëndësinë e ngrënies së mëngjesit. Të dhënat u bënë publike nga Departamenti i Shëndetit Publik në Universitetin Umea, ...

Read More »

Ushqimet që përkeqësojnë ftohjen!

Gjithkush e di se kur jemi të sëmurë dhe konsumojmë çaj të nxehtë apo supë të shëndetshme, ndihemi shumë më mirë. Por ka disa ushqime që nuk janë aleat në luftën kundër ftohjes, por mund të zgjerojnë edhe më tej ...

Read More »

Ja si të pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit për 3 ditë

Duhanpirja në Shqipëri vlerësohet në masën 39%, kundrejt 28.6 % të vendeve të Bashkimit Europian. Duhanpirja është më e lartë tek meshkujt, sesa tek femrat, përkatësisht 60 % kundrejt 18 %. Por, shqetësues mbetet rritja e numrit të të rinjve ...

Read More »