LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 11)

Shendeti

Fakte shokuese: Nëse ju dridhet qerpiku i syrit ju mund të…

Në raste të rralla, nëse ju ndodh fuqishëm ose shpesh, madje nuk ju zvogëlohet, do të duhet të shkoni te oftalmologu, në mënyrë që të verifikohet se a është në rregull dioptria e syrit. Shumica e njerëzve gjatë jetës së ...

Read More »

Zbulohen shkaktarët e kancerit të gjirit të cilat as nuk i kishit imagjinuar!

Shumica e femrave, tek të cilat zhvillohet kanceri i gjirit, nuk kanë faktorë të veçantë të rrezikut, përveç faktit se janë femra dhe zakonisht në moshë më të madhe. Megjithatë studiuesit kanë numëruar edhe disa faktorë të cilët mund t’i ...

Read More »

Zbulohet mënyra si do të ngadalësohet plakja fizike (Video)

Flokët e zbardhuara, rrudhat dhe sëmundjet fizike, që përndryshe ndodhin në pleqëri, mund të jenë të kthyeshme, sipas mendimit të shkencëtarëve. Një ekip shkencëtarësh ka zbuluar një terapi të re për gjenet që ka një efekt të jashtëzakonshëm në rinimin ...

Read More »

Shenjat “moderne” të depresionit që duhet të dini

Pasi aktorja e Bollywood Deepika Padukone e shfaqi hapur dhe ka folur për depresionin e saj, shumë më shumë njerëz kanë rrëfyer në mediat sociale historitë të tilla. Por a jeni i sigurt për vetë-diagnostikimin tuaj? Depresioni është më shumë ...

Read More »

Italianët s’mbajnë dietë, ja si humbin peshë

Italianet janë të njohura për kënaqje me ushqim, mirëpo kjo nuk do të thotë që pajtohen me tepricën e kilogramëve. Në mbajtjen e linjës së trupit u ndihmon edhe truku i përditshëm prej 15 minutave të cilin gjithkush mund ta ...

Read More »

Dëshironi dhëmbë të bardhë si perla? E arrini për 3 min vetëm me këtë metodë

Të gjithë kanë dëshirë t’i kenë dhëmbët e bardhë. Dhëmbët e bardhë janë ëndërr për shumë njerëz dhe kjo është arsyeja pse shumica shpenzojnë shumë para në trajtime të ndryshme për zbardhimin e tyre. Por, përveç trajtimeve konvencionale, ka disa ...

Read More »

Të rinjtë që punojnënë Call Center rrezikojnë të humbin dëgjimin

Të rinjtë shqiptarë që punojnë në telefonitë celulare dhe në call center kanë dëmtime të dëgjimit. 17% e tyre kanë ulje të lehta dhe të mesme të dëgjimit, rezulton sipas një studimi të kryer përgjatë 3 viteve me 3862 të ...

Read More »

Shkencëtarët krijojnë vaksinën kundër puçrave

Është një nga problemet më të zakonshme të lëkurës, por deri më tani shkencëtarët nuk kanë mundur të gjejnë shkakun kryesor të shfaqjes së akneve. Por, për ata që vuajnë nga ky kusht duket se problemi me lëkurë do të ...

Read More »

E pabesueshme/ Kjo barnë zgjatë jetën e personave të prekur me kancer si dhe i shpëton ato!

Sipas disa studimeve, konsumimi i rregullt i aspirinës; barnë kundër dhembjes, ulë rrezikun e sulmeve të zemrës. Gjithashtu aspirina ndihmon në zgjatjen e jetës të  personave të prekur nga disa lloje të kancerit. Ç’farë nuk dihet ende është se sa ...

Read More »

Si t’a rifitoni virgjërinë e humbur pa kirurgji

Shkenca ka arritur që në ditët e sotme problemi i virgjërisë të quhet një çështje e mbyllur. Tani nuk ju nevojitet më të shkoni tek mjeku apo të përjetoni dhimbje shtesë. Zgjidhja gjendet tek këto tableta bimore që mund t’i ...

Read More »