LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 12)

Shendeti

Italianët s’mbajnë dietë, ja si humbin peshë

Italianet janë të njohura për kënaqje me ushqim, mirëpo kjo nuk do të thotë që pajtohen me tepricën e kilogramëve. Në mbajtjen e linjës së trupit u ndihmon edhe truku i përditshëm prej 15 minutave të cilin gjithkush mund ta ...

Read More »

Dëshironi dhëmbë të bardhë si perla? E arrini për 3 min vetëm me këtë metodë

Të gjithë kanë dëshirë t’i kenë dhëmbët e bardhë. Dhëmbët e bardhë janë ëndërr për shumë njerëz dhe kjo është arsyeja pse shumica shpenzojnë shumë para në trajtime të ndryshme për zbardhimin e tyre. Por, përveç trajtimeve konvencionale, ka disa ...

Read More »

Të rinjtë që punojnënë Call Center rrezikojnë të humbin dëgjimin

Të rinjtë shqiptarë që punojnë në telefonitë celulare dhe në call center kanë dëmtime të dëgjimit. 17% e tyre kanë ulje të lehta dhe të mesme të dëgjimit, rezulton sipas një studimi të kryer përgjatë 3 viteve me 3862 të ...

Read More »

Shkencëtarët krijojnë vaksinën kundër puçrave

Është një nga problemet më të zakonshme të lëkurës, por deri më tani shkencëtarët nuk kanë mundur të gjejnë shkakun kryesor të shfaqjes së akneve. Por, për ata që vuajnë nga ky kusht duket se problemi me lëkurë do të ...

Read More »

E pabesueshme/ Kjo barnë zgjatë jetën e personave të prekur me kancer si dhe i shpëton ato!

Sipas disa studimeve, konsumimi i rregullt i aspirinës; barnë kundër dhembjes, ulë rrezikun e sulmeve të zemrës. Gjithashtu aspirina ndihmon në zgjatjen e jetës të  personave të prekur nga disa lloje të kancerit. Ç’farë nuk dihet ende është se sa ...

Read More »

Si t’a rifitoni virgjërinë e humbur pa kirurgji

Shkenca ka arritur që në ditët e sotme problemi i virgjërisë të quhet një çështje e mbyllur. Tani nuk ju nevojitet më të shkoni tek mjeku apo të përjetoni dhimbje shtesë. Zgjidhja gjendet tek këto tableta bimore që mund t’i ...

Read More »

2 erëzat që shërojnë diabetin brenda pak ditëve

Diabeti është një gjendje kronike e cila ndodh kur qelizat përgjegjëse të insulinës nuk e prodhojnë atë në sasinë e mjaftueshme, ose kur ajo nuk funskionon siç duhet. Ka dy lloje kryesore të diabetit: Tipi 1 – kur pankreasi nuk ...

Read More »

Jeni gjithnjë të shqetësuar për peshën tuaj? Ja pesha ideale sipas gjatësisë

Rezultatet bazohen në këtë lloj formule: (Gjatesia juaj – 100) – (10% x Gjatesi – 100) = Pesha 1- Nese jeni e gjate 1.50cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg. 2 -Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = ...

Read More »

Zbulimi i fundit për diabetikët, ndryshon jetën e miliona njerëzve

Qelizat e modifikuara gjenetikisht mund t’u japin fund injektimeve të përditshme për trajtimin e diabetit të tipit 1, kanë zbuluar ekspertët. Linja e qelizave në trupin e njeriut është projektuar gjenetikisht për të prodhuar, ruajtur dhe lëshuar insulinë në bazë ...

Read More »

Zbulohet “viagra e re” e cila do ndryshojë jetën tuaj seksuale

Ky version i ri do ndihmojë të përmirësoni marrëdhënien tuaj. Viagra ka shpëtuar jetën e shumë çifteve këto 20 vjet dhe duket se nuk do zhduket kurrë nga tregu. Megjithatë, edhe nëse nuk zhduket, ajo sigurisht mund të ndryshojë. Dhe ...

Read More »