LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 13)

Shendeti

Receta “magjike” djeg dhjamin gjatë gjumit

Shkrirja e dhjamit nuk është një punë e lehtë, por fatmirësisht ekziston një pije e thjeshtë e cila mund të përgatitet në shtëpi me përbërës të thjeshtë. Kjo është një mënyrë si të rrëzoni në peshë shpejt dhe lehtë. Kjo ...

Read More »

Kanceri i protastës/ Ja katër informacionet që duhet t’i dijë çdo grua!

Sigurisht që nuk është sëmundja e “gruas”, megjithatë, ka gjasa që kjo sëmundje të prek një person të gjinisë mashkullore afër jush dhe duhet t’i dini disa informacione të rëndësishme për të. Kanceri i prostatës është ndër llojet më të ...

Read More »

Shihuni në pasqyrë, nëse keni këtë gjë në flokë, kurrë nuk do të sëmureni nga kanceri!

Shikoni mirë flokët tuaj! Ato zbulojnë një prirje gjenetike e cila do t’ju mbrojë nga kanceri Keni këtë problem me flokët – sado që t’i krihni, ekziston një xhufkë, përkatësisht një tufë flokësh, e cila pa dëshirën tuaj shkon anash ...

Read More »

Si të kuroni dhimbjet e dhëmbit brenda pak minutash

Shumë fëmijë dhe të rritur preken nga dhimbjet e dhëmbëve, të cilat vijnë si pasojë e degradimeve të dhëmbëve. Bakteret orale në gojën tuaj, të cilat ushqehen nga sheqeri, prodhojnë acide, të cilat çojnë në shkatërrimin e dhëmbëve. Ja disa ...

Read More »

KUJDES!!! Vajza dhe gra, mos vishni tanga! Çfarë mund t’i bëjnë vaginës suaj…

Shumica e grave preferojnë t’u shmangen mbathjeve të plota pambuku, vetëm që në veshjet e tyre mos të krijohen vija nga prerjet e të brendshmeve. Ndonëse, tangat nuk janë një zgjedhje e rehatshme shumë më shumë femra ngase mendoni parapëlqejnë ...

Read More »

MIGRENA më e fuqishme eliminohet për disa minuta: Ndihma e shpejtë nga tre përbërës (Video)

Së paku një herë në jetë secili ka pasur dhembje koke. Janë dhembje tmerrësisht të mëdha dhe mund të jenë dhembje të fuqishme të cilat nuk mund t’i heqim qafe lehtë. Mirëpo, ata të cilët vuajnë nga migrena dinë se ...

Read More »

Kujdes! Mos i injoroni dhimbjet e shpinës, paralajmërojnë vdekje në moshë të re

Edhe pse është një problem i zakonshëm në të gjithë botën, shkencëtarët paralajmërojnë se mund të ketë pasoja të rënda. Një studim i ri sugjeron se personat që vuajnë nga dhimbjet e shpinës kanë 13% më shumë rrezik që të ...

Read More »

Mrekullia, gjendet pas 10 vitesh kërkime ilaçi për të luftuar tumorin

Milano- Pas 10 vitesh punë dhe kërkime në Laboratorin e Qendrës Kërkimore të Nervianos, mjekë, kimistë dhe biologë kanë arritur të krijojnë një substancë revolucionare ‘l’Entrectinib’ e cila do të zëvendësojë kimioterapinë. Ideja e grupit të kërkimit lindi para 10 ...

Read More »

Ky zakon i përditshëm po ju rrit rrezikun e sëmundjes së diabeti

Nëse këshillat për të shkuar në shtrat para mesnatës nuk ju bindin, atëherë duhet të merrni në konsideratë përfundimet e nxjerra nga një studim i ri, i cili sugjeron se problemet me gjumit rrisin rrezikun e zhvillimit të diabetit tip ...

Read More »

Merrni shembull nga italianët! Ja hilja për të humbur peshë

Merrni shembull nga italianët. Kanë gjithnjë peshë ideale trupore, edhe pse konsumojnë makarona më shpesh në tryezat e tyre. Ata e quajnë ‘passeggiata’, ritualin e tyre 15 minutësh pasi kanë ngrënë. Pra një shëtitje të shkurtër për kënaqësi. Shumë italianë ...

Read More »