LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 14)

Shendeti

KUJDES!!! Vajza dhe gra, mos vishni tanga! Çfarë mund t’i bëjnë vaginës suaj…

Shumica e grave preferojnë t’u shmangen mbathjeve të plota pambuku, vetëm që në veshjet e tyre mos të krijohen vija nga prerjet e të brendshmeve. Ndonëse, tangat nuk janë një zgjedhje e rehatshme shumë më shumë femra ngase mendoni parapëlqejnë ...

Read More »

MIGRENA më e fuqishme eliminohet për disa minuta: Ndihma e shpejtë nga tre përbërës (Video)

Së paku një herë në jetë secili ka pasur dhembje koke. Janë dhembje tmerrësisht të mëdha dhe mund të jenë dhembje të fuqishme të cilat nuk mund t’i heqim qafe lehtë. Mirëpo, ata të cilët vuajnë nga migrena dinë se ...

Read More »

Kujdes! Mos i injoroni dhimbjet e shpinës, paralajmërojnë vdekje në moshë të re

Edhe pse është një problem i zakonshëm në të gjithë botën, shkencëtarët paralajmërojnë se mund të ketë pasoja të rënda. Një studim i ri sugjeron se personat që vuajnë nga dhimbjet e shpinës kanë 13% më shumë rrezik që të ...

Read More »

Mrekullia, gjendet pas 10 vitesh kërkime ilaçi për të luftuar tumorin

Milano- Pas 10 vitesh punë dhe kërkime në Laboratorin e Qendrës Kërkimore të Nervianos, mjekë, kimistë dhe biologë kanë arritur të krijojnë një substancë revolucionare ‘l’Entrectinib’ e cila do të zëvendësojë kimioterapinë. Ideja e grupit të kërkimit lindi para 10 ...

Read More »

Ky zakon i përditshëm po ju rrit rrezikun e sëmundjes së diabeti

Nëse këshillat për të shkuar në shtrat para mesnatës nuk ju bindin, atëherë duhet të merrni në konsideratë përfundimet e nxjerra nga një studim i ri, i cili sugjeron se problemet me gjumit rrisin rrezikun e zhvillimit të diabetit tip ...

Read More »

Merrni shembull nga italianët! Ja hilja për të humbur peshë

Merrni shembull nga italianët. Kanë gjithnjë peshë ideale trupore, edhe pse konsumojnë makarona më shpesh në tryezat e tyre. Ata e quajnë ‘passeggiata’, ritualin e tyre 15 minutësh pasi kanë ngrënë. Pra një shëtitje të shkurtër për kënaqësi. Shumë italianë ...

Read More »

Pesë sinjalet që dërgon trupi një muaj para atakut kardiak

Infarkti i miokardit, i quajtur ndryshe edhe atak kardiak, mund të jetë fatal. Ndodh më së shumti kur njerëzit i ngatërrojnë shenjat e tij me sëmundje më pak të rënda, si: mostretja, marrje mendsh apo lodhje e pashpjegueshme dhe për ...

Read More »

6 shenja që paralajmërojnë se keni probleme me zemrën

Njerëzit mendojnë se problemet seksuale, gërhitja apo gjakderdhja janë probleme të vogla shëndetësore. Për këtë arsye shpesh dhe injorohen. Mirëpo këto janë simptoma që tregojnë se mund të keni probleme serioze me zemrën. Ajo vazhdon të mbetet shkaku kryesor i ...

Read More »

Follow Nuk janë shumë, zbuloni sekretet e njerëzve që nuk sëmuren asnjëherë

Me siguri njihni një person që arrin të jetë gjithmonë i shëndetshëm, edhe kur njerëzit përreth tij janë me kollë, rrufë apo ndihen të stresuar. Nëse keni menduar ndonjëherë çfarë bëjnë këta njerëz për të qenë në formë gjatë gjithë ...

Read More »

Ilaç i ri kundër kancerëve vdekjeprurës

Me rastin e Ditës Botërore të Kancerit (4 shkurti), Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur disa udhëzime të për diagnostikimin e hershëm, gjë që mund të përmirësojë shanset për mbijetesë. Rastet e mbijetesës për disa lloje kancerësh janë përmirësuar ndjeshëm ...

Read More »