LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 15)

Shendeti

Metoda japoneze për shërim, me cilat organe lidhet secili gisht i dorës

Japonezët e vjetër thonë se secili gisht është i lidhur me një organ të trupit dhe për të larguar dhimbje të ndryshme apo përmirësimi i gjendjes sonë shëndetësore, mund të ndikohet nga një gisht i caktuar. Sipas kësaj metode, çdo ...

Read More »

Nëse sperma juaj ka këtë ngjyrë shkoni menjëherë tek mjeku

Herën tjetër pas seksit apo masturbimit, patjetër kushtoni kujdes spermës të cilin e keni nxjerrë jashtë, sepse ajo mund t’ju tregojë shumë për shëndetin tuaj. Nuk është krejt njësoj çfarë është ngjyra e spermës, dendësia, aroma dhe sasia, sepse pikërisht ...

Read More »

Lind fëmija i rrallë, erdhi në jetë nga 3 prindër

Pas vitesh të tëra përpjekjeje të pasuksesshme, ata janë bërë prindër të një fëmije, që erdhi në jetë përmes një metode të rrallë: atë të fekondimit “in vitro” me 3 persona. “The Times” raporton se mjekët në Kiev përdorën një ...

Read More »

VIDEO/ Kujdes! Ka dalë në treg droga që të ha mishin dhe kockat

Këto janë drogat në rrugët tona që mund të na vrasin. Këto barna mund të shkatërrojnë jetën e njerëzve, marrëdhëniet e tyre, kontaktin me realitetin përmes plagës së padukshme të varësisë. Besoj se pjesa më e madhe e juaja ka ...

Read More »

Probleme me belin? Ja si mund ta parandaloni dhimbjen

Njerëzit që punojnë gjithë ditën ulur kanë probleme të shumta me belin. Mjafton një lëvizje e gabuar dhe ju gjendeni përballë një rreziku, i cili nuk ju lë të lëvizni lirshëm dhe ju krijon dhimbje të forta. Kjo dhimbje quhet ...

Read More »

Rreziku për jetën, specialistja: Si të parandaloni gripin, ç’duhet të bëni

Nuk është një grip i zakonshëm, por një virus që mund të kushtojë jetën nëse nuk ndërmerret menjëherë ndihma e nevojshme mjekësore, si edhe të kryhet vaksinimi. Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë për “Panorama” se kemi ...

Read More »

Shkencëtarët zbulojnë moshën ideale për të pasur fëmijë

Të rritësh një fëmijë është një udhëtim i mrekullueshëm që mund të sjellë lumturi, por edhe sfida e shqetësime në varësi të moshës tënde. Kështu që është mirë të dish cila është mosha e duhur për t’u bërë nënë. Një ...

Read More »

Një lajm i mirë për njerëzit me grupin e gjakut zero

Personat me grupet e gjakut A, B apo AB kanë rrezik më të madh nga sëmundja e zemrës sesa personat me grupin 0 (zero), sipas një studimi të shkencëtarëve amerikanë. Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Harvardit, njerëzit me grupin e ...

Read More »

VIDEO/ Ja mënyra më e mira për të bër të pasme si të Kim Kardashian

Ushtrimet që do ju prezantojmë më poshtë, do ju ndihmojnë të rregulloni edhe pjesën e belit dhe muskujt e këmbëve. Nëse doni të keni vithe perfekte dhe të dukeni si Kim Kardashian për të bërë që partneri juaj të mos ...

Read More »

Shkencëtarët: Ekziston një organ në trupin tonë për të cilin nuk është folur më parë

Shkencëtarët kanë zbuluar se në trupin e njeriut ndodhet një organ për të cilin nuk është folur asnjëherë. Sipas Sience Alert, organi i ri është pjesë e sistemit tonë tretës dhe më parë mendohej se ishte më i vogël nga ...

Read More »