LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 17)

Shendeti

Zbulohet eliksiri i rinisë Ti mund të “blejsh” vite jetë

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur formulën e “eliksirit” të rinisë së përhershme dhe thonë se testimet e para për këtë do të fillojnë që në vitin e ardhshëm. Bëhet fjalë për një medikament që mund të frenojë, madje edhe të ...

Read More »

Ky prezervativ quhet “lejlek”, ja për çfarë u shërben femrave

Ekziston një prezervativ, i cili quhet “lejlek” dhe ka një efekt komplet të kundërt me prezervativët normalë. Pra, lejleku është një lloj prezervativi që ndihmon femrat të mbesin shtatzënë duke zgjidhur problemin e ngjizjes. Prezervativi lejlek mbledh spermatozoidet dhe i ...

Read More »

Dalja e dhëmbëve, simptomat dhe mynyrat e qetësimit natyral

Dalja e dhëmbëve të fëmijës është një moment tepër delikat dhe i rëndësishëm, i cili shpesh shoqërohet me disa shqetësime. Si mund të njohim simptomat? Shpesh një prej simptomave të para është dalja e një sasie të madhe të pështymës ...

Read More »

“Te Spitali Amerikan më prenë kordat e zërit, kirurgu turk ishte pa licencë”

Përpos milionave që shpenzojnë për imazhin e tyre, praktikisht Spitali Amerikan nuk ofron mjekim të sigurtë dhe staf të specializuar. Boldnews.al publikon një tjetër rast të një pacienteje e cila ka bërë një ndërhyrje kirurgjikale për heqjen e tiroideve por ...

Read More »

Pija që ndihmon femrat në shtrat, dhe forcon spermën e meshkujve!

Kjo pije ndihmon edhe meshkujt, sepse përmirëson cilësinë e spermës dhe shtohen shanset që femra të ngelet shtatzënë. Kjo recetë për përgatitjen e pijes sekrete është bartur nga gjenerata në gjeneratë në Indi dhe në disa shtete të Azisë, ndërkaq ...

Read More »

Më mirë të mos e dini, se çfarë i bënë atij “mikut” cigarja, se do “tmerroni” të dashurën

Sipas një hulumtimi të Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit në Boston, rezultatet janë dëshpëruese – duhanpirësit kanë penisin më të vogël se joduhanpirësit! Që gjërat të bëhen më keq, këtu nuk po flasim për ndryshime mikroskopike të cilat tymi i ...

Read More »

Fitoi Nobelin, shkencëtari zbuloi se kanceri shkaktohet nga këto 2 produkte

Shkencëtari gjerman dhe fitues i çmimit “Nobel” në fiziologji, Harald zur Hausen, ka konstatuar shkaktarët e kancerit tek njerëzit: I hamë çdo ditë këto produkte. “Kam konstatuar që kafshët shtëpiake mund të jenë shkaktarët direkt të kancerit të zorrës së trashë ...

Read More »

Flet mjeku endokrinolog, Dashamir Gjergji: “Diabeti i pleqërisë”, shenjat që shfaq dhe si ta mbajmë nën kontroll

Pothuajse 50 për qind e të prekurve nga sëmundja e diabetit i takojnë moshës së tretë. Shkak për këtë nuk është vetëm faktori gjenetik, por edhe një seri faktorësh të tjerë, të cilët çojnë në shfaqjen dhe avancimin e sëmundjes. ...

Read More »

“E njoh mirë këtë dreq sëmundje, e di si të rrënon”, rrëfimi prekës i gazetares shqiptare

Gazetarja Fiori Dardha, ish-prezantuese e “Fiks Fare” ka bërë një bërë rrëfim prekës në muajin e sensibilizimit kundër kancerit të gjirit. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Fiori rrëfen se i është dashur të përballojë vuajtjet që shkakton kjo sëmundje vdekjeprurëse, ...

Read More »

Keni puçra në fytyrë? Ky djalë do t’iu tregoj zgjidhjen

Gjatë gjithë jetës së tij që prej pubertetit, ky i ri ka vuajtur nga puçrrat e mëdha në fytyrë. Ka kërkuar zgjidhje pafund tek mjekët, por pa rezultat. Britan Turner, 23-vjeç, nga Veganism, u tregoi ndjekësve të tij se si ...

Read More »