LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 18)

Shendeti

Fitoi Nobelin, shkencëtari zbuloi se kanceri shkaktohet nga këto 2 produkte

Shkencëtari gjerman dhe fitues i çmimit “Nobel” në fiziologji, Harald zur Hausen, ka konstatuar shkaktarët e kancerit tek njerëzit: I hamë çdo ditë këto produkte. “Kam konstatuar që kafshët shtëpiake mund të jenë shkaktarët direkt të kancerit të zorrës së trashë ...

Read More »

Flet mjeku endokrinolog, Dashamir Gjergji: “Diabeti i pleqërisë”, shenjat që shfaq dhe si ta mbajmë nën kontroll

Pothuajse 50 për qind e të prekurve nga sëmundja e diabetit i takojnë moshës së tretë. Shkak për këtë nuk është vetëm faktori gjenetik, por edhe një seri faktorësh të tjerë, të cilët çojnë në shfaqjen dhe avancimin e sëmundjes. ...

Read More »

“E njoh mirë këtë dreq sëmundje, e di si të rrënon”, rrëfimi prekës i gazetares shqiptare

Gazetarja Fiori Dardha, ish-prezantuese e “Fiks Fare” ka bërë një bërë rrëfim prekës në muajin e sensibilizimit kundër kancerit të gjirit. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Fiori rrëfen se i është dashur të përballojë vuajtjet që shkakton kjo sëmundje vdekjeprurëse, ...

Read More »

Keni puçra në fytyrë? Ky djalë do t’iu tregoj zgjidhjen

Gjatë gjithë jetës së tij që prej pubertetit, ky i ri ka vuajtur nga puçrrat e mëdha në fytyrë. Ka kërkuar zgjidhje pafund tek mjekët, por pa rezultat. Britan Turner, 23-vjeç, nga Veganism, u tregoi ndjekësve të tij se si ...

Read More »

Çfarë duhet të konsumoni për të patur spermatozoidë të shëndetshëm

Një studim i publikuar në revistën “Fertility and Sterility” ka treguar se frutat dhe perimet ndihmojnë meshkujt për të pasur një spermë të një cilësie më të lartë. Kërkuesit spanjollë të Universitetit të Mursias kanë krahasuar meshkuj të cilët konsumojnë ...

Read More »

Përdorni limonin për të shëruar dhimbjet në gjunjë

Dhimbjet në gjunjë janë dukuri e shpeshtë dhe prek njerëzit e të gjitha moshave. Mund të shfaqet si pasojë e lëndimeve apo nga artriti. Shërimi dallon varësisht shkaktarit. Dhimbja e befasishme në gjunjë nuk do të thotë vizitë të menjëhershme ...

Read More »

Shkencëtarët britanikë zbulojnë një nga sekretet më të mëdha të kancerit të gjirit

Shkencëtarët britanikë zbulojnë një nga sekretet më të mëdha të kancerit. Ata kanë zbuluar se si sëmundja futet në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe përhapet më pas në mushkëri, mëlçi dhe në organet e tjera jetësore. Zbulimi i hap ...

Read More »

I thoni lamtumirë syzeve, ja receta me aloe vera për sytë

Tani mund t’i thoni lamtumirë syzeve dhe të përmirësoni shikimin me këtë recetë të përkryer. Kjo mënyrë vjen nga një kirurge e njohur ruse dhe një bashkëpunëtor i saj, të cilët preferojnë që para secilës seancë mjekësore t’ju ofrojnë pacientëve ...

Read More »

Unë i bëj thirrje gjithë miqve te mi ta lexojnë (ndajnë) këtë! Goditja ne tru, 3 keshilla si te shpetoni nje jete

Unë i bëj thirrje gjithë miqve te mi ta lexojne & ndajnë këtë; Ju mund të ruani te dashurit e jetës duke ditur këtë informacion të thjeshtë !!! Goditja ne tru ka një tregues të ri! Ata thonë se në ...

Read More »

Ja shenjat që tregojnë se niveli i sheqerit në gjak është tepër i lartë!

Të gjithë e dimë se diabeti është sëmundje që rrit nivelet e sheqerit në gjak. Por njerëzit e diagnostikuar me diabet nuk janë të vetmit që duhet të shqetësohen për nivelin e sheqerit në gjak. Çdo person duhet të shqetësohet ...

Read More »