LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 19)

Shendeti

Ja shenjat që tregojnë se niveli i sheqerit në gjak është tepër i lartë!

Të gjithë e dimë se diabeti është sëmundje që rrit nivelet e sheqerit në gjak. Por njerëzit e diagnostikuar me diabet nuk janë të vetmit që duhet të shqetësohen për nivelin e sheqerit në gjak. Çdo person duhet të shqetësohet ...

Read More »

Në rast infarkti, keni vetëm 10 sekonda për të shpëtuar veten, ja çfarë duhet të bëni (Video)

Të gjithë e dimë që ataku në zemër nuk mund të parashikohet, megjithatë ka disa këshilla të dobishme të cilat mund tju shpëtojnë jetën, nëse e gjeni veten përballë një situate të tillë. Shpresojmë, që mos t’ju duhet ta zbatoni ...

Read More »

Vitamina D mund t’ju ndryshojë jetën? Ja pse!

Marrja e mjaftueshme e vitaminës D në fëmijëri mund të rezultojë një investim i shkëlqyer për shëndetin tuaj në vitet në vazhdim. Kjo vitaminë është tejet e rëndësishme për mirëqenien e kockave tona. Njerëzit mendojne se një dietë e kompletuar ...

Read More »

Ky përbërës shkakton kancer tek gratë që e përdorin çdo ditë!

Edhe pse vagina pastron veten, 25% e femrave përdorin produkte plot me kimikate për ta pastruar atë, gjë e cila dyfishon rrezikun e kancerit ovarian. Sipas studimeve të fundit, kontakti i këtyre produkteve me lëkurën e vaginës është me të ...

Read More »

Ja sa do të kushtojë vaji i kanabisit nëpër barnatoret e Maqedonisë

Agjencioni maqedonase për barna dhe elemente mjekësore (Malmed) e ka konfirmuar çmimin e vajrave të kanabisit që do të mund ta bleni që nga e hëna, transmton Telegrafi Maqedoni. Vaji me emrin “Kanobil Kanc” 300 ml dhe ”Kanobil Kanc” 600 ...

Read More »

Medikamenti i ri jep fryte, 11 pacientë në Shqipëri u shëruan nga Hepatiti C

Edhe në Shqipëri mund të shërohet hepatiti C . 11 pacientë të prekur nga Hepatiti C dhe të trajtuar për rreth 12 javë me një medikament të ri, që vetëm një vit më parë u përfshi në listën e barnave ...

Read More »

Ja si ta përballoni SULMIN NË ZEMËR, nëse jeni vetëm në shtëpi: Mjafton të veproni kështu!

Sapo të hetoni simptomat e para, thërrisni ndihmën, mirëpo para se të arrijë ndokush tek ju, duhet patjetër të veproni kështu. Të sëmurët nga zemra kanë vështirësi gjatë ditëve të ngrohta të verës. Më së shumti duhet të mbroheni nga ...

Read More »

Njerëzit që vuajnë nga sheqeri në gjak duhet të përdorin këtë ilaç natyral

Njerëzit me sheqer në gjak duhet t’i mirëmbajnë nivelet e sheqerit përndryshe do të ballafaqohen me shumë probleme serioze shëndetësore. Kjo recetë ka qenë e famshme me shekuj të tërë për shkak të efekteve të mira që i ka. Për ...

Read More »

Ky është realiteti i shëndetësisë shqiptare, infermierja: Vdekshi të gjithë…! (Video)

Shëndetësia falas? Mbase është shumë larg kur prek realitetin në spitalet tona. Një qytetare nga Fieri denoncon në Tv Klan kaosin në poliklinikë. Njerëz që presin radhë, të tensionuar dhe që nuk marrin asnjë përgjigje. Madje në një moment, sipas denoncueses, ...

Read More »

Ja pse hapja e dritareve në mëngjes për të ajrosur dhomën është gabim

Mësoni disa këshilla se si ta mbroni shëndetin tuaj Sa herë dalim në qytet, ndjejmë mungesën e theksuar të ajrit, ose thithim një ajër të ndotur si rezultat i trafikut, ngrohjes globale apo mungesës së shiut. Por cfarë duhet të ...

Read More »