Home . Kuriozitete . Shendeti (page 2)

Shendeti

Ankohet Zimbabve: Prezervativët e Kinës janë shumë të vegjël për qytetarët tanë

Ministri i Shëndetësisë së Zimbabvesë është ankuar se prezervativët prodhuar në Kinë, janë shumë të vogël për qytetarët e këtij vendi. David Parirenyatwa, në konferencën e HIV-it në Harare, foli edhe për prezervativët e prodhuar nga Kina. “Rajoni i Afrikës ...

Read More »

Çfarë ndodh kur një mashkull kryen mardhënie me një grua shtatzënë? A është e mundur ta prekni foshnjën?

A keni menduar ndonjëherë se është e mundur që ta prekni foshnjën gjatë kohës që bëni seks me një grua shtatzënë? Para se t’ju përgjigjemi me “po” ose “jo”, fillimisht i keni disa fjalë rreth anatomisë. Foshnja rritet në mitër ...

Read More »

Ilaçi natyror për të zhdukur përgjithmonë dhimbjet në gju

Duket si e pavërtetë, por në fakt i provuar dhe i vërtetuar plotësisht! Gjunjët mundësojnë gjithë lëvizjet e këmbëve tona, për të siguruar sjelljen e duhur të trupit, drejtimin dhe ecjen, në këmbë, apo duke kërcyer. Megjithatë, ata janë më ...

Read More »

Cigaret elektronike me recetë nga mjeku

Cigaret elektronike duhet të jepen me recetë të mjekëve, është thënë nga Shëndeti Publik i Anglisë (PHE). Ky agjencion ka kërkuar nga NHS që brenda 2-3 viteve të ardhshme të realizohet një gjë e tillë, kjo për shkak të ndihmëses ...

Read More »

Ja pse pas marrëdhënies intime femrat duhet të flenë pa të brendshme!

Gjinekologët thonë se gjithmonë duhet të urinoni pas seksit për të shmangur ndonjë infeksion të mundshëm të traktit urinar. Por cilat janë disa nga veprimet e tjera që duhet t’i bëni pas aktit?! Dr. Sara Twogood, asistente profesoreshë e obstetrikës ...

Read More »

Pse nuk duhet të flini në krahun e djathtë

Historikisht është këshilluar që të flihet gjumë në krahun e djathtë, pasi kështu nuk ushtrojmë tension në anën e zemrës, por ekspertët rendisin pesë arsye për të mos e bërë më këtë gjë. InSalut jep me detaje arsyet: Një qarkullim ...

Read More »

Qarkullon një virus në palestër që prek organet gjenitale dhe…

Palestra duhet të jetë në fakt një vend mjaft steril. Kjo për shkak të ambientit të vogël dhe djersës që lëshojnë ata që bëjnë stërvitje. Duke filluar që nga ulëset, pistat e vrapit, girat dhe biçikleta janë të mbushura me ...

Read More »

Efekti i verës së kuqe, rrit dëshirën seksuale sepse…

Keni një dëshirë të madhe kohët e fundit të përmirësoni lojën në shtrat? Alkooli, veçanërisht vera e kuqe, listohet si një nga dhjetë afrodiziakët më të mirë, por nuk duhet tepruar kurrë me të. Pra, lind pyetja: kush është sasia ...

Read More »

“Gripi australian” merr jetë njerëzish

Ekspertët e shëndetit u bëjnë thirrje njerëzve të bëjnë vaksinat kundër gripit pas lajmit se “gripi australian” ka marrë jetë njerzish në Irlandë. Dimri është gjithmonë një sinonim i gripit. Kudo që të shkosh, do të ndeshësh njerëz që kolliten ...

Read More »

Luxturna, ilaçi 1 milionë dollarë që shëron shikimin

Javën e kaluar Administrimi i Medikamenteve dhe Ushqimeve e njohur ndryshe si FDA në Amerikë miratoi liçencën që në vitin 2018 të tregtohet një ilaç i njohur me emrin tregtar si Luxturna (emri farmaceutik – voretigene neparvovec) që ka thyer ...

Read More »