Home . Kuriozitete . Shendeti (page 20)

Shendeti

Ka lyer lythët me uthull molle çdo ditë, nuk do ta besoni çka i ndodh pas një kohe

Humbja kohë nëpër korridoret e pritjes kur keni lytha ose bengje nuk ia vlen të prisni. Ekzistojnë zgjidhje më të lehta dhe më të lira para se të mendoni të shkoni te dermatologu shkaku i tyre. Nuk keni pse të ...

Read More »

Pasi ta lexoni këtë, ju kurrë nuk do t’i thani rrobat brenda

Përveç vendosjes së rrobave në makinën tharëse, shumë njerëz e kanë zakon të vendosin rrobat në radiatorë, gjë e cila ngre lagështinë në ajër deri në 30 për qind. Ekspertët janë veçanërisht të shqetësuar për kërpudhat patogjeneGjatë ditëve të ftohta, ...

Read More »

I druheni kancerit? Ja 10 mënyra si të parandaloni krijimin e tij

Shumë ekspertë konsiderojnë se si kanceri nuk është e thënë domosdo të jetë vetëm “pasojë gjenetike”, por në krijimin e tij me të madhe ndikojnë edhe shprehitë dhe rrethanat jetësore. Meqenëse ushqimi ka ndikim të jashtëzakonshëm të shumëfishtë në shëndetin ...

Read More »

Mbajtja e teshtitjes mund të jetë vdekjeprurëse? (Foto)

Teshtitja është një nga mekanizmat mbrojtës të trupit tonë nëpërmes të cilës nxjerrim bakteret dhe viruset nga hunda. Gjatë teshtitjes, ajri nëpërmjet zgavrave të hundës fluturon me shpejtësi deri në 160 kilometra në orë. Nëse ndalim teshtitjen, ky presion kthehet ...

Read More »

Si duhet të kujdesen meshkujt për fytyrën?

Nëse mendoni se kujdesi i lëkurës është i rëndësishëm vetëm për femrat, atëherë e keni gabim. Në fakt, nuk është aspak femërore që çdo mashkull të kujdeset për mjekrën dhe lëkurën e vet, shkruan Telegrafi. Ja disa këshilla se si ...

Read More »

Dëshironi një fëmijë vajzë? Ja nga çfarë ushqimesh duhet të hiqni dorë

Nënat të cilat dëshirojnë fëmijë vajza duhet të mos hanë banane dhe të kenë një regjim ushqimor më shumë me bishtajore dhe djathë të fortë, pretendojnë shkencëtarët. Ata kanë zbuluar se një kombinim i disa ushqimeve dhe kohës së bërit ...

Read More »

Tani dhimbjet e nervit shiatik mund të kurohen në shtëpi. Ja receta!

Nervi shiatik haset më tepër tek të rinjtë që punojnë në profesione që kërkojnë ngritje peshash, të tilla si ndërtim, ngarkim-shkarkim, por dhe ata që bëjnë ecje të gjata në këmbë apo qëndrojnë në këmbë për një kohë të gjatë. ...

Read More »

Rama në Gjirokastër dhe Sarandë: Rikthejmë standartet moderne në spitale

Materniteti i Gjirokastrës dhe ai i Sarandës janë kthyer në spitale të standardeve moderne, falë investimeve më të fundit të kryera në to. Kryeministri Edi Rama gjatë një vizite në jug të vendit është ndalur fillimisht në maternitetin e Gjirokastrës, ...

Read More »

Harrojeni viagrën: Ja çelësi për seks të mirë

Tani, sipas shkencëtarëve, mund ta përmirësoni performancën e penisit dhe qëndrueshmërinë seksuale me vetëm një përbërës. Problemet me ereksion janë problem në rritje, dhe së shpejti shumica e meshkujve mund të vuajnë nga kjo dukuri. Të gjithë e dimë se ...

Read More »

Vetëm pesë orë gjumë e dëmtojnë zemrën

Të flesh vetëm pesë orë natën rrit ritmin e rrahjeve të zemrës dhe efektet negative mbi shëndetin e saj dhe këto pasoja janë edhe më të rënda nëse flihet në orët e gabuara, për shembull gjatë ditës. Ky studim është ...

Read More »