LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 21)

Shendeti

Menopauza, lidhja me osteoporozën dhe zemrën

Menopauza nënkupton ndërprerjen e ciklit menstrual. Simptomat e menopauzës mund të fillojnë shumë shpejt, të zgjasin disa muaj apo edhe vite. Simptomat janë të ndryshme; disa femra e përballojnë më lehtë, për të tjera ky është një përjetim shumë traumatik. ...

Read More »

Jo çdo tumor në tru do të thotë kancer

Çdo ind jo normal që rritet brenda kafkës, quhet proces ekspanziv (që përhapet). Pjesë e këtyre veprave ekspanzive janë edhe tumoret në tru. Ndoshta do të befasoheni nga fakti se tumori në tru nuk do të thotë kancer. Prevalenca e ...

Read More »

I ndjeni duart dhe këmbët gjithnjë të ftohta? Ja arsyeja!

I ndjeni duart dhe këmbët gjithnjë të ftohta? Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por në fakt, në rastet më të shumta nuk është kjo arsyeja. Njerëzit janë qënie me ...

Read More »

Ja përse disa njerëz djersiten më shumë se të tjerët

Djersitja ka shkaktarë të ndryshëm, nga nxehtësia deri te tronditja. Megjithatë, është gjithmonë aktuale çështja përse dikush djersitet për së tepërmi dhe si ta pengojë atë. Shkencëtarët më në fund i kanë zbuluar shkaktarët. Shumica e hulumtimeve lidhur me këtë ...

Read More »

Kujdes! Kanceri nga celularët është i vërtetë

Shpesh mundohemi të marrim telefonat celular më të fundit që dalin në treg. Por autoritetet shëndetësore, të huaja, japin alarmin. Sipas një studimi të bërë nga “National Toxicology Program”, ekspozimi ndaj radio-frekuencave të telefonave celularë, shton rastet me tumor sidomos ...

Read More »

Mos gëlltisni çamçakëz. Ja çfarë ju ndodh…

Një nga problemet më shqetësues të ushqimit të fëmijëve është çamçakëzi.  Shumë fëmijë, pasi e përtypin atë, e gëlltitin. Deri tani ishte e pranuar nga të gjithë që kjo ishte e dëmshme për organizmin, por “pse”-në nuk e dinim. Shkencëtarët ...

Read More »

Mjekësia moderne thotë se femrat nuk kanë nevojë për menstruacione

Për femrat, menstruacionet janë një fakt i dhimbshëm i jetës. Dhimbjet nga menstruacionet, për disa më të mëdha e për disa më të vogla, bëjnë që femrat shpesh ta urrejnë këtë pjesë të tyre. Por një doktoreshë e mjekësisë moderne ...

Read More »

Foshnjat flenë më mirë nëse i lini të qajnë

Është një dilemë me të cilën përballen shumë prindër të rinj: të zgjohen në mes të natës për t’i qetësuar foshnjat e tyre që qajnë apo t’i lënë të qajnë deri të flenë? Tani shkencëtarët thonë se foshnjat flenë më ...

Read More »

Infeksionet në sy, shenjë për praninë e sëmundjeve të tjera

Shenjat e para për të cilat duhet të shqetësohemi dhe t’i drejtohemi mjekut okulist janë skuqje, djegie dhe lotim i syve, i shtuar. Sekrecione, ndjesi e trupit të huaj në sy dhe shpesh dhe fotofobi, çka do të thotë se ...

Read More »

Nuk do të besoni se çfarë sëmundje shëroni nëse flini me lëvore të bananes në kokë

Nëse veç keni përjetuar migrenën ndonjëherë, e dini se çfarë do të thotë një dhimbje e tmerrshme e kokës. Zakonisht migrena përcillet me marramendje, vjellje dhe ndjeshmëri të lartë ndaj dritës dhe zërit. Në çdo rast, shkaktari i migrenës mbetet ...

Read More »