LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 22)

Shendeti

Ndaleni dhimbjen e dhëmbit me kripë

Ekzistojnë disa arsye që e shkaktojnë dhimbjen e dhëmbit, por ekzistojnë disa mënyra natyrale që të merreni me dhimbjen, para se të vraponi te dentisti,transmeton gazeta Kosova Sot. KARAFILI  Ky është ilaçi më i mirë vendor i përdorur kundër dhimbjes së ...

Read More »

Ky njeri pohon se kanceri mund të shërohet për vetëm 3 minuta!

Kjo teori mbresëlënëse ka vite që është prezantuar nga autori amerikan Gregg Braden, i njohur për teoritë e tij të famshme për trajtimin e kancerit. Ai thotë se emocionet tona ndikojnë në ADN dhe se fuqia e mendimeve, si lutjet për ...

Read More »

Dieta ushqimore për të përmirësuar potencën seksuale

Nga Gerald Kola, mjek familjeje Disa orientime për të përmirësuar potencën seksuale me anë të dietës ushqimore dhe bimëve. Minerali i parë dhe më i fuqishëm është zinku, zinku është karburanti në këtë rast, që rrit potencën seksuale, zinku është ...

Read More »

Një sëmundje seksuale më e rrezikshme se SIDA ka ardhur, ndaj ruhuni!

Një sëmundje seksualisht transmetueshme ka prekur shumë njerëz dhe mund të atakojë edhe shumë të tjerë, sepse nuk ka simptoma. Shkencëtarët kanë kërkuar më shumë kujdes, sepse sëmundja Mycoplasma genitalium, është duke marrë hov të madh. Deri më tani, vetëm ...

Read More »

Birra është e shëndetshme për zemrën. Ja sa duhet të pini çdo ditë…

Nëse dëshironi çdo ditë të pini një apo dy birra, ju nuk do të keni brenga për jetën. Së paku kur është fjala për shëndetin e zemrës. Siç është konstatuar, konsumimi i rregullit i birrës ul rrezikun e pikës në ...

Read More »

Impotenca “spiunon” mundësinë për infarkt

Në mjekësi, seksi dhe shëndeti zemrës janë të lidhur nga një fill i dyfishtë. Sepse kur në shtrat gjithçka funksionon si duhet atëherë dhe zemra dhe enët e gjakut, janë të shëndetshme. Ndërsa në raste me probleme impotence, mjekët këshillojë ...

Read More »

Këto 8 fakte për spermën do ju lënë gojëhapur

Nga çfarë përbëhet sperma? 91.8 përqind është ujë. Në çdo një litër ka 45 gram proteina dhe 60 miligramë acid urik. Përveç kësaj ka edhe vitamina E, C dhe B12, fruktozë, acide dhe lipide. Derisa larg mund ta dërgojë spermën ...

Read More »

Shpiket “lëkura e dytë” e padukshme që ju bën të dukeni 20 vjet më të rinj, por ka një cen

Është zhvillluar një “lëkurë e dytë” e padukshme që heq rudhat, zhduk të fryrat e syve dhe mund t’i heqë qafe shenjat e moshës brenda pak çastesh. Materiali i ri, që përdoret në një proces me dy faza, e mbron ...

Read More »

Kanceri në mushkëri, ja 6 shenjat e hershme që duhet t’i dini

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më të përhapura të kancerit që prek rreth 402.326 amerikanë. Ky lloj kanceri ka norma shumë të larta vdekshëmrie, rreth 27% e të gjitha vdekjeve vijnë si pasojë e kancerit të mushkërive. Ashtu ...

Read More »

Forma e kërthizës tregon se çfarë sëmundje keni

Ka shumë shenja që trupi juaj i dërgon kur është puna për sëmundjet. Prandaj, është e rëndësishme t’i njihni këto shenja pasi që mund të jenë simptoma të disa sëmundjeve, të cilat nëse zbulohen herët mund të jua shpëtojnë jetën. ...

Read More »