LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 26)

Shendeti

As nuk do ta besoni, se pse të gjithë e kemi këtë “kanal” nën hundë?! (Video)

A e dini se përse ekziston një kanal i vogël nën hundë? Ka kohë që kjo pyetje i mundon biologët. Quhet filtrum dhe është universale për fytyrat njerëzore si hunda apo sytë. Sipas të dhënave që i kemi në dispozicion, ...

Read More »

Si llogariten javët e shtatzënisë dhe dita e lindjes?

Shtatzënia zgjatë rreth 40 javë, por kjo nuk do të thotë se ju do të lindni saktësisht në datën e terminit të lindjes që e ka llogaritur mjeku. Ass. dr. Memli Morina, mr. sci gjinekolog – obstetër Çudia e parë ...

Read More »

Doni të jetoni sa më gjatë? Ja sekreti…

Eliksiri i jetëgjatësisë, sipas kërkimeve të gazetarit të “New York Times”, Dan Buettner, gjendet tek ushqimi. Janë disa praktika të ndjekura nga më të moshuarit e botës, që Buettner i ka studiuar në kuadër të një projekti me “National Geographic”. ...

Read More »

Ja gabimet që bëni dhe që ju shkaktojnë rënie të flokëve…

Shprehja “flokët janë gjysma e bukurisë” është e vërtetë! Çdo femër dëshiron flokë të gjatë, me shkëlqim dhe të shëndetshme që të duket edhe më e bukur. Për fat të keq, shumica e produkteve komerciale që përdorni për flokët kanë ...

Read More »

Linjat e fytyrës tregojnë disa “sekrete” për ju dhe shëndetin tuaj

Linjat e fytyrës shpesh tregojnë sinjale për shëndetin tuaj. ndaj disa prej tyre nuk duhet të injorohen, dhe të drejtoheni te mjeku. Por ato mund të jenë edhe tregues të gjendjes suaj emocionale. Linjat horizontale të ballit: Këto vija janë ...

Read More »

2 kafe në ditë ulin rrezikun e kancerit në prostatë

Të pish dy kafe në ditë do të thotë të ulësh me 2.5% rrezikun e prekjes nga kanceri në prostatë. Kërkuesit shkencorë të Universitetit Mjekësor Tongji në Shangai të Kinës analizuan 13 studime që kishin parë lidhjen mes kafesë dhe ...

Read More »

Pa mish shpëtohen 8 milion jetë

Konsumi shqiptar i mishit është rritur nga 15.3 kg për person në vitin 1963, në 38.2 kg për person në vitin 2002 Veganizmi, ose të ushqyerit pa asnjë proteinë shtazore por vetëm bimore, përveçse na bën më të shëndetshëm, na ...

Read More »

Keni ndonjë nga këto sëmundje…? Thuajini “mirupafshim” seksit përgjithmonë

Si mendoni se do të ndiheshit nëse nuk do të bënit asnjëherë seks? Qoftë nëse jemi në një lidhje afat-shkurtë, apo edhe në lidhje serioze, seksi gjithmonë ka domethënie të madhe për të gjithë ne. Mirëpo, për shumë njerëz seksi ...

Read More »

Si ta kuptoni nëse keni baktere apo parazitë kancerozë në trup

Një nga simptomat më të zakonshme të qelizave kancerogjenie janë nyjet limfatike të zgjeruara të cilat mund të shkaktohen nga kanceri sidomos nëse ato paraqiten në qafë, sqetull, rreth kokës, pas veshëve, në trup etj. Nyjet limfatike janë me të ...

Read More »

Trupi 1 muaj para sulmit në zemër, ju lajmëron, ja 5 simptomat!

Ataku kardiak është shkaku kryesor i vdekjeve në SHBA. Ai shfaqet zakonisht kur bllokohen enët e gjakut. Arteriet janë ato që mbartin gjakun e pasur me oksigjen në zemër dhe kur ato bllokohen, muskujt e zemrës privohen nga paisja me ...

Read More »