LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 27)

Shendeti

Vuani nga kapsllëku dhe ju është fryrë barku? Ja zgjidhja kineze në më pak se një minutë

Kinezët e kanë përdorur këtë teknikë masazhi për shekuj me radhë. Teknika është shumë e thjeshtë, dhe nëse keni probleme me kapsllëkun, keni gazra apo ju është fryrë barku, ajo do t’ju ndihmojë në më pak se një minutë. Duhet ...

Read More »

Studimi: Gjumi pasdite rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme

Një studim i ri ka treguar se fjetja pasdite në kohëzgjatje prej më shumë se 40 minuta rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme. Studimi që ka përfshirë 300.000 të anketuar ka treguar ndikimin e dremitjes pasdite me zhvillimin e sindromës ...

Read More »

Çudia e mjekësisë: Ja si e ktheva penisin tim në vaginë (Video)

Një grua transgjinore e cila i ëhstë nënshtruar një vagonopalstike në mënyrë që ta kthente penisin e saj në vaginë e ka përshkruar me detaje se çfarë nënkupton në të vërtetë ky proces. Jessica, e cila identifikohet si një grua, ...

Read More »

Zbulimi, vjen kokrra për një seks të qetë…

Deri tani kujdesi për mbrojtjen nga shtatzënia e padëshiruar kryesisht binte mbi femrat. Mirëpo, shumë shpejt e gjithë kjo do të ndryshojë. Akademia e Universitetit Minnesotta njoftoi se, së shpejti arrin pilula kontraceptive për meshkuj. Ajo prezantoi progresin e bërë ...

Read More »

Kuba e ka vaksinën kundër kancerit. Amerika po ai kërkon atë

Revista amerikane “Wired”, ka publikuar një shkrim, në të cilin thuhet se Kuba për disa vite kishte një vaksinë terapeutike kundër kancerit të mushkërive, por që tani SHBA-të po e kërkon atë. Incizimi x-ray i një 55-vjeçareje e diagnostikuar me ...

Read More »

Me këtë metodë ju nuk do të mbani më era djersë

Ekziston mënyra që përgjithmonë të shpëtoni nga aromat e pakëndshme të shkaktuara nga djersitja, kështu që nuk do të shëroni pasojat por shkaktarin. Djersitja e tepërt është diçka që vërtet mund t’ju krijojë situata shumë të pakëndshme. Pa marrë parasysh që ...

Read More »

Grupi juaj i gjakut ju rrezikon nga këto sëmundje

E dini grupin tuaj të gjakut? Nëse jeni A, B, AB ose O? Është koha ta mësoni, pasi duhet të dini edhe nga çfarë sëmundjesh rrezikoheni. Studimet e fundit kanë treguar se llojet e ndryshme të grupit të gjakut lidhen ...

Read More »

Ngjyra e buzëve, ja çfarë tregon për shëndetin!

A keni dëgjuar ndonjëherë t’ju thonë se goja është dera për shëndetin tuaj? Në të vërtetë, ngjyra natyrale e buzëve reflekton atë që po ndodh në trupin tuaj dhe për këtë arsye është tregues i sigurt i shëndetit! Buzët ndryshojnë ...

Read More »

A do të shkatërrojnë ndryshimet klimatike, jetën tuaj seksuale?

Ngrohja globale mund të ftohë pasionet seksuale, dhe zvogëlojë normat e lindjes së fëmijëve Nga Ronald Bailey “Reason” “Jo sonte, i dashur. Është tmerrësisht vapë…” Këtë frazë mes të dashuruarve ka të ngjarë ta dëgjojmë më shpesh, teksa temperaturat globale ...

Read More »

Meshkujt pas të 50-ve: Ja vizitat që duhet të kryejnë

Evin Dani, androlog Kur flasim për shëndetin e meshkujve, ka disa veçori të veçanta. Një mashkull është mirë të konsultohet me mjekun androlog, pasi si shkencë e re andrologjia merret me disa patologji që shpeshherë meshkujt nuk i kuptojnë Fatmirësisht, ...

Read More »