LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 28)

Shendeti

Mjekët i dhanë 1 vit jetë, por skaneri tregon si iu zhduk kanceri falë kësaj kure!

Një pacient me kanceri mësoi se kishte vetëm një vit të mbetur për të jetuar por fotot e pabesueshme tregojnë se si iu zhduk tumori. Kye Eastwood, 24, nga Hull në Angli, u diagnostikua në vitin 2012 me Limfoma Hodgkin ...

Read More »

Mos rrini ulur, do ta shkatërroni trurin

Një studim i publikuar nga studiuesit e Shkollës Mjekësore të Universitetit të Bostonit vërteton se qëndrimi ulur shkakton tkurrje të trurit, prandaj këtë fundjavë gjeni një arsye më shumë për t’u lidhur me natyrën dhe për të qenë aktivë. Studimi u botua ...

Read More »

KUJDES!!! Këto gjëra nuk duhet t’i ndani kurrë me të tjerët, mund t’ju sëmurin rëndë

Ju duhet të kujdeseni për shëndetin e përgjithshëm dhe higjenën personale. Ja cilat janë gjërat që nuk duhet t’i ndani kurr me të tjerët sepse mund të merrni mikrobe e viruse që do t’ju kushtojnë shumë në aspektin shëndetësor: Sapuni: ...

Read More »

Shkencëtarët kanë gjetur ‘thembrën e Akilit’ për kancerin

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur mënyrën e duhur për të përgatitur sistemin imunitar që të vrasë kancerin, raporton BBC. Shkencëtarët e University College në Londër thonë se kanë gjetur atë që e kanë etiketuar si ‘thembra e Akilit’ e kancerit. ...

Read More »

Pacienti tregon se çfarë i ka mbetur pasi i hoqën penisin

Një bashkëshort vendosi të tregojë live në TV në Britani se çfarë ka mbetur nga organi i tij gjenital pasi i hoqën penisin. Collin vendosi t’i nënshtrohet operacionit të dhimbshëm pasi u diagnostikua me kancer penil. Ai tha për emisionin ...

Read More »

Mbipesha shoqërohet me probleme kujtese

Të rinjtë obezë apo mbipeshë kanë më shumë probleme me kujtesën se sa bashkëmoshatarët e tyre në moshë normale, thotë një studim i ri. Studiuesit e Universitetit të Kembrixhit shkruajnë në revistën e psikologjisë  The Quarterly Journal of Experimental Psychology, ...

Read More »

Zbulohet sekreti për të pasur dhëmbë të përjetshëm… (Foto)

Sekreti për të pasur dhembë të përjetshëm qëndron tek nofulla e peshkaqenit. Një grup studiuesish nga Universiteti i Sheffeld në Britani, kanë identifikuar mekanizmin përgjegjës për rigjenerimin e dhembëve të peshkaqenit. Sipas studimit të publikuar nga revista “Developmental Biology” rigjenerimi ...

Read More »

Pse na dridhen sytë në mënyrë të pavullnetshme?

Dridhja e pavullnetshme e qepallës së syrit është një nga gjërat më të çuditshme që ndodh në trupin e njeriut. Kjo gjë na ndodh shpesh dhe për më tepër është nervozuese dhe e pakontrollueshme. Pulsimi i papritur i qepallave, ose ...

Read More »

Ja çfarë duhet të keni në spital kur të bëheni nënë (Foto)

Pak para se t`ju afrohet data e lindjes është mirë të bëni gati një qatë me gjërat që do t’ju duhen gjatë qëndrimit tuaj në spital: Për nënën: Shapka për spital Këmisha të natës me vrima për të ushqyerit e ...

Read More »

Ja çfarë tregon pulsimi i pavullnetshëm i qepallave të syve

Dridhja e pavullnetshme e qepallës së syrit është një nga gjërat më të çuditshme që ndodh në trupin e njeriut. Kjo gjë na ndodh shpesh dhe për më tepër është nervozuese dhe e pakontrollueshme. Pulsimi i papritur i qepallave, ose ...

Read More »