LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 29)

Shendeti

Ananasi, ja çfarë i bën gjoksit, duhet ta provoni patjetër!

Plakja e gjoksit është konsideruar si një fenomen natyror që vjen me moshën, por nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Ekziston një zgjidhje dhe ajo quhet ananas. Mjekët shpjegojnë se ananasi është i pasur me antioksidantë, që do të thotë ...

Read More »

Lajme të këqija për ata që kanë lindur në tetor

Vijnë lajme të këqija për të lindurit e muajit tetor, pasi sipas një hulumtimi të ri ju jeni më të rrezikuar për t’u prekur nga sëmundjet, sesa ata të cilët kanë lindur në muaj të tjerë. Prova të mjaftueshme janë ...

Read More »

Ja çfarë sinjalizon dhimbja e kokës

Goditja ose sulmi në tru vjen si rezultat i harxhimit të enëve të gjakut ose ndërprerja e papritur e rrjedhës së gjakut në të. Vdekjet më shpeshta vijnë nga kjo sëmundje, ku më të prekurat janë femrat. Një e treta ...

Read More »

Vajza e lindur me tre këmbë operohet me sukses (Foto)

Një vajzë e vogël e lindur në mënyrë të pabesueshme me një “këmbë të tretë” e ka kaluar me sukses operacionin për heqjen e saj. Varsha Sena, dy vjeçe, iu nënshtrua ndërhyrjes së pazakontë në janar, në Nju Dehli të ...

Read More »

Ja si të ndaloni dhimbjet e shtyllës kurrizore vetëm me një top tenisi (Foto)

A e kishit dëgjuar më parë terapinë me topin e tenisit? Mund t’ju duket e çuditshme, por ka rezultuar se kjo teknike funsksionon në lehtësimin e dhimbjeve të kurrizit dhe nervit shiatik. Bashkoni 2 topa tenisi sëbashku dhe lidhini me ...

Read More »

Çfarë e shkakton gjakderdhjen nga hundët?

Gjakderdhje nga hundët? Kujdes! Edhe pse sasia e gjakut të humbur nuk është e dëmshme për organizmin, mbetet një shenjë për të mos u nënvleftësuar. Në rastet e ripërsëritjes së fenomenit, një kontroll te mjeku do të ishte e këshillueshme. ...

Read More »

Shqipëria s’ka teste për virusin “Zika”, OBSH i tërheq vëmendjen MSh-së

Dimri po favorizon Europën për të mbajtuar larg virusin “Zika”, por përfundimi i tij do të shtojë riskun e infektimit. Për t’i bërë ballë përhapjes, apo një epidemie të mundshme, Organizata Botërore e Shëndetësisë bën apel për marrjen e masave. ...

Read More »

Si të luftoni erën e keqe në zonen intime

Mirëmbajtja e higjienës në zonen intime është shumë me rëndësi te femrat, edhe atë jo vetëm që të ndjehen më paster dhe më fresket, por edhe t’i shmangin problemet e pakëndshme dhe ndonjëherë të rrezikshme shëndetësore që mund të paraqiten. ...

Read More »

Disa shenja për të kuptuar nëse vuani ose jeni në prag të kancerit

Një kollë e vazhdueshme, një plagë që nuk arrin të shërohet, humbje e pashpjegueshme e peshës dhe urinimi tepër i shpeshtë. Ato mund të duken të parrezikshëme, ose thjesht si zakone të bezdisshme të jetës. Por ekspertët i paralajmërojnë njerëzit ...

Read More »

Gjakderdhja nga hundët: Ja kur duhet të shqetësohemi

Gjakderdhje nga hundët? Kujdes! Edhe pse sasia e gjakut të humbur nuk është e dëmshme për organizmin, mbetet një shenjë për të mos u nënvleftësuar. Në rastet e ripërsëritjes së fenomenit, një kontroll te mjeku do të ishte e këshillueshme. ...

Read More »