LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 30)

Shendeti

Disa shenja për të kuptuar nëse vuani ose jeni në prag të kancerit

Një kollë e vazhdueshme, një plagë që nuk arrin të shërohet, humbje e pashpjegueshme e peshës dhe urinimi tepër i shpeshtë. Ato mund të duken të parrezikshëme, ose thjesht si zakone të bezdisshme të jetës. Por ekspertët i paralajmërojnë njerëzit ...

Read More »

Gjakderdhja nga hundët: Ja kur duhet të shqetësohemi

Gjakderdhje nga hundët? Kujdes! Edhe pse sasia e gjakut të humbur nuk është e dëmshme për organizmin, mbetet një shenjë për të mos u nënvleftësuar. Në rastet e ripërsëritjes së fenomenit, një kontroll te mjeku do të ishte e këshillueshme. ...

Read More »

Si të shpëtoni foshnjen tuaj nëse i ndalet frymëmarrja (Video)

Një studim britanik ka zbuluar se vetëm çereku i prindërve dinë se si të rianimojnë foshnjet e tyre nëse u ndalon frymëmarrja. Shumica e prindërve tmerrohen nga vetë paramendimi i një situate të tillë, andaj edhe nuk interesohen për të ...

Read More »

Nëse ke pirë për vite me radhë hashash këto janë dëmtimet e pariparueshme që do pësoni në tru

Të pish marijuanë ka efekte dhe kjo vërtetohet zyrtarisht. Revista ‘JAMA International Mdicine’ konfirmon se: Nëse tymosni shumë marijuanë, ajo ka gjasa që të bëjë dëme të përhershme në kujtesën tuaj afat-shkurtër. Profesor Reto Auer i Universitetit të Lozanës udhëhoqi ...

Read More »

Ja çfarë i ndodhë penisit tuaj kur pini ‘Viagra’ (Video +18)

Që nga lançimi i saj në vitin 1998, Viagra ka shpëtuar miliona jetë seksuale të meshkujve që vuajnë nga mos funksionimi i ereksionit. Një studim i bërë nga Superdrug tregon se çfarë i ndodhë trupit të mashkullit brenda 24 orëve ...

Read More »

Si të depiloheni në zonën intime pa dhimbje dhe infeksione

Depilimi në zonën intime është pjesa më e dhimbshme dhe mund të merren edhe infeksione gjithashtu për shkak të proçedurave të papërshtatshme.  Për të pasur një depilim pa dhimbje dhe që të shmangni infeksionet, duhet të keni parasysh disa gjëra: ...

Read More »

Zbulohet ilaçi që pakëson në masë të madhe qelizat e kancerit

Shkencëtarët nga Australia kanë testuar ilaçin që në numrin më të madh të rasteve sjell deri te një përmirësim i dukshëm te të sëmurit nga kanceri, e te disa vjen edhe deri te tërheqja e përgjithshme e kancerit. Testimi i ilaçit ...

Read More »

A shkaktohet diabeti nga stresi? Ja çfarë thonë shkenctarët

Që ëmbëlsirat shkaktojnë diabetin dihet, por është dhe stresi ai që ndikon tek kjo sëmundje. Shkenctarët thonë se niveli i lartë i stresit mund të shkaktoje diabet të tipit 2. Psikologët morën në intervistë më shumë se 1.5 milionë meshkuj ...

Read More »

Ja cilat janë anët pozitive të rritjes së mjekrës!

Të mbajturit mjekrrën nuk ofron vetëm një dukje të bukur dhe mashkullore në sytë e femrës. Tani është zbuluar shkencërisht se të mbajturit mjekrrën ka disa të mira tjera. Një hulumtim i bërë nga “BBC” rezulton se, mbajtja e mjekrrës ...

Read More »

Ja përse nuk duhet të lahemi shpesh?

Shumë prej nesh nuk e imagjinojnë të dalin nga shtëpia pa e bërë një dush. Por duket se kjo ‘pastërti’ mund të na sëmurë. Sipas Mirror, ekspertët sugjerojnë se larja dhe shpëlarjet e vazhdueshme mund të na heqin disa vajra ...

Read More »