LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 31)

Shendeti

Mungesa e bikarbonatit në organizëm, ndikon të vdesësh në moshë të re

Shumica nga ne, mendojmë se soda e bikarbonatit nevojitet për t’i bërë ëmbëlsirat dhe biskotat më të mira. Mirëpo, hulumtimet tregojnë se soda, edhe mund të shpëtojë jetë. Të moshuarit që kanë nivel të ulët të bikarbonatit – që zakonisht ...

Read More »

Grupi i gjakut ka ndikim në gjendjen tuaj shëndetsore

A stresoheni shpesh? Nëse po, me siguri jeni duke menduar se frigoheni dhe jeni më të ngarkuara nga stresi i jetës sesa njerëzit tjerë,sidoqoftë, grupi juaj i gjakut mund të jetë shkaku i ankthit tuaj. Hormoni kortisol-Që luan rol të ...

Read More »

Ja ç’duhet të dini: Virusi i frikshëm mbërrin në Europë

Virusi Zika, një infeksion alarmues dhe shqetësues, ka mbërritur në Europë. Sipas Mirror, janë të paktën tre raste të dokumentuara në Britani. Megjithëse virusi nuk përhapet dot në Britani, shqetësimi është i madh. Sipas BBC, virusi ka lidhje me faktin ...

Read More »

Gjilpëra shpëton kur të keni pësuar sulm në tru

Gjilpëra është e përdorshme për shumë gjëra, por a e keni ditur se mundet t’jua shpëtojë jetën?   Ndihma e parë është e domosdoshme për dikë që pëson sulm në kokë. Në ato momente kapilarët në tru mund të dështojnë ...

Read More »

Konsumoni këto ushqime për të rritur cilësinë e spermës…

Ushqimi i duhur dhe i zgjedhur është i rëndësishëm sepse ka disa ushqime që ulin shtypjen e gjakut. Shtypja e lartë është armiku më i madh i potencës tek meshkujt. Po ashtu, problemet me prostatën, kolesteroli i ngritur, qarkullimin i ...

Read More »

Ja çfarë ndodhë kur e mbani urinën shumë

Të gjithëve u ka ndodhur, të jenë në vështirësi të madha, por për arsye të ndryshme, mos të kenë mundësi të urinojnë. Është situatë shumë e pakëndshme, me këmbë që kryqëzohen dhe rrahin dysheme, si dhe bëjnë vallëzime të ndryshme. Por, ...

Read More »

Si duhet të veproni kur thonjtë e këmbës rriten brenda lëkurës

Çdokush që ka vuajtur nga irritimi i mishit të thonjve apo hyrja në mish, e dinë shumë mirë se kjo nuk është aspak e këndshme. Ky lëndim mund të jetë i vogël nga pamja, por mund të shkaktojë dhimbje tmerrësisht ...

Read More »

Adoleshentja 29 kg që kishte vetëm 2 ditë jetë shpëton mrekullisht

Adoleshentja anoreksike peshonte 29 kilogramë dhe i thanë se kishte vetëm 48 orë jetë, por ajo shpëtoi nga sëmundja mrekullisht. Ajo ka shpërndarë disa foto në rrjetet sociale, ku duket ndryshimi i saj. Gemma Walker u diagnostikua me anoreksi nervore ...

Read More »

Mos ngrënia e mëngjesit nxitë sulmin në zemër

Në studimin që ka zgjatur 15 vjet, me 130 mijë njerëz, mbi moshën 45-vjeçare, është gjetur, se të gjithë ata që kanë ngrënë mëngjes, kanë pasur shanse më të vogla të sulmit në zemër. Gjatë studimit, kanë ndodhur 3,772 sulme ...

Read More »

Ja faktorët e rrezikut nga kanceri… (Video)

Në luftën kundër kancerit, roli i individit mbetet faktori primar për sukses. Praktikat në jetën e përditshme diktojnë nivelin e rrezikut për kancer ndaj të cilit ekspozohet individi. Në pjesën e tretë të ciklit për luftën kundër kancerit ndalemi tek ...

Read More »