LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 32)

Shendeti

Konsumoni këto ushqime për të rritur cilësinë e spermës…

Ushqimi i duhur dhe i zgjedhur është i rëndësishëm sepse ka disa ushqime që ulin shtypjen e gjakut. Shtypja e lartë është armiku më i madh i potencës tek meshkujt. Po ashtu, problemet me prostatën, kolesteroli i ngritur, qarkullimin i ...

Read More »

Ja çfarë ndodhë kur e mbani urinën shumë

Të gjithëve u ka ndodhur, të jenë në vështirësi të madha, por për arsye të ndryshme, mos të kenë mundësi të urinojnë. Është situatë shumë e pakëndshme, me këmbë që kryqëzohen dhe rrahin dysheme, si dhe bëjnë vallëzime të ndryshme. Por, ...

Read More »

Si duhet të veproni kur thonjtë e këmbës rriten brenda lëkurës

Çdokush që ka vuajtur nga irritimi i mishit të thonjve apo hyrja në mish, e dinë shumë mirë se kjo nuk është aspak e këndshme. Ky lëndim mund të jetë i vogël nga pamja, por mund të shkaktojë dhimbje tmerrësisht ...

Read More »

Adoleshentja 29 kg që kishte vetëm 2 ditë jetë shpëton mrekullisht

Adoleshentja anoreksike peshonte 29 kilogramë dhe i thanë se kishte vetëm 48 orë jetë, por ajo shpëtoi nga sëmundja mrekullisht. Ajo ka shpërndarë disa foto në rrjetet sociale, ku duket ndryshimi i saj. Gemma Walker u diagnostikua me anoreksi nervore ...

Read More »

Mos ngrënia e mëngjesit nxitë sulmin në zemër

Në studimin që ka zgjatur 15 vjet, me 130 mijë njerëz, mbi moshën 45-vjeçare, është gjetur, se të gjithë ata që kanë ngrënë mëngjes, kanë pasur shanse më të vogla të sulmit në zemër. Gjatë studimit, kanë ndodhur 3,772 sulme ...

Read More »

Ja faktorët e rrezikut nga kanceri… (Video)

Në luftën kundër kancerit, roli i individit mbetet faktori primar për sukses. Praktikat në jetën e përditshme diktojnë nivelin e rrezikut për kancer ndaj të cilit ekspozohet individi. Në pjesën e tretë të ciklit për luftën kundër kancerit ndalemi tek ...

Read More »

Kur ju mungon dëshira për seks këto janë arsyet kryesore

Depresioni dhe konsumi i barërave antidepresive mund të ndikojë në humbjen e epshit… Pothuajse 11% e femrave mes moshes 18 dhe 44 vjeçe ballafaqohen me probleme seksuale. Rezultati është padyshim shumë shqetësues. Askush nuk e di saktësisht se çfarë është libidoja normale, ...

Read More »

Infeksionet urogenitale te meshkujt, vëtëm mjeku ju bënë derman për “mikun”

Infeksionet urogenitale po prekin edhe moshat e reja, ndërkohë që rreth 15% e meshkujve vuajnë nga këto probleme”. Të dhënat bëhen me dije nga mjeku nefrolog, Arqile Gjikondi, i cili përmes kësaj interviste, dhënë për “Gazeta Shqiptare”, thekson se marrëdhëniet ...

Read More »

Studimi: Zgjohesh 5 minuta në mes të natës, zëre se nuk ke fjetur fare

*Eksperimenti vërtetoi se përqëndrimi i dobët dhe humori i keq janë pasojat në rast se të ndërpritet gjumi Të bie telefoni në mes të natës. Ngrihesh, e kap dhe përgjigjesh. Pastaj kthehesh dhe fle sërish. Mëngjesin tjetër të duket sikur ...

Read More »

Dhimbje dhëmballe? Ja lehtësimi në kushtet e shtëpisë…!

Dhimbja e dhëmbit është një nga dhimbjet më të padurueshme në trupin e njeriut dhe sigurisht asnjëri nga ne nuk do të dëshironte ta ndjente atë. Në rast se ju dhemb dhëmbi në orët e vona të natës, atëherë përdorni ...

Read More »