LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 33)

Shendeti

Harvardi: Ja 22 kancerët e trashëguar, çdokush nga ne 33% i rrezikuar

Janë të paktën 22 lloje të ndryshme kanceri që shkaktohen nga gjenetika dhe që trashëgohen nga familja, sikurse ka arritur të zbulojë një studim i ri. Shkencëtarët e Harvardit, në bashkëpunim me kolegët në Danimarkë dhe Finlandë, kanë zbuluar ato ...

Read More »

Gjithçka doni të dini mbi hashashin e keni këtu, për më pak ekspertët është fjala

Kanabis u referohet produkteve të bimëve si kanabis sativa, të njohura gjithashtu si marijuanë dhe hashash (pavarësisht nga cila pjesë e bimëve është përdorur). Kanabisi është gjerësisht i disponueshëm për përdorim si një drogë rekreative. Ai është marrë zakonisht nga ...

Read More »

Osteoporoza: Cilët janë faktorët e rrezikut dhe këshillat për ta trajtuar

Osteoporoza, që do të thotë “kocka poroz-e”, është një gjendje ku kockat bëhen më të lehta dhe më pak të dendura dhe kjo bën që ato të kenë më shumë shanse që të thyhen. Osteoporoza prek më shumë se 50% ...

Read More »

Kjo është metoda më popullore për të lënë duhanin

Lënia e menjëhershme është mënyra më popullore e lënies së duhanit, e konfirmuar kjo nga një vëzhgim shkencor. Një vëzhgim i Institutit të Kancer-it NSW me 1068 lënës aktual të duhanit tregoi se 69% e tyre kishin përdorur metodën e “lënies ...

Read More »

Obeziteti do luftohet duke gëlltitur një tullumbace

Obeziteti mbetet një nga problemet më të mëdha në botën e sotme. Por një tullumbace hi-tech mund të ndihmojë në luftën kundër kësaj epidemie. Tullumbacja gëlltitet, duke mbushur stomakun dhe pas katër muajsh plas vetë. Ky tip i ri i ...

Read More »

Më thuaj çfarë muaji ke lindur të të them çfarë sëmundjesh ke!

Dita në të cilën kemi lindur mund të ndikojë në shëndetin tonë. Kjo gjë konfirmohet nga një studim amerikan i Columbia University i publikuar në revistën shkencore “Journal of American Medical Informatics Association”. Sipas studimit, të zhvilluar te pacientët e ...

Read More »

Grerëza braziliane, një ilaç kundër kancerit

Shkencëtarët në Brazil besojnë se helmi i një grerze braziliane vdes qelizat e kancerit dhe mund të jetë arma për kurimin e tij. Studimi ka zbuluar se, një toksinë në thumbin e kësaj grerze, vret qelizat e kancerit dhe nuk ...

Read More »

Vjen “super prezervativi” që lufton HIV-in dhe rrit kënaqësinë seksuale

Një ‘super condom’ që ka veti anti-HIV dhe që mund të rrisë kënaqësinë seksuale do të jetë së shpejti i gatshëm për publikun, sipas shkencëtarëve, shkruan Mirror. Kontraceptivi i ri mbart një antioksidant që mund të luftojë HIV-in dhe ndryshe ...

Read More »

Zbulohet ilaçi i jetëgjatësisë

Një medikament kundër diabetit, premton të jetë ilaçi i pari që mund të bllokojë plakjen dhe të zgjasë jetën e qenieve njerëzore deri në 120 vjet. Lajmi është publikuar nga agjencia përgjegjëse për tregtimin e barnave në SHBA, e quajtur ...

Read More »

Këshilla para seksit për femrat që kanë kohë pa e…

Periudha e beqarisë duket se i bën njerëzit të humbasin instinktet e tyre të personalitetit dhe të bëjnë kompromise të gabuara. Mësoni se cilat sjellje duhen shmangur… Beqaria nuk është thjesht një periudhë e vetmuar e jetës suaj, por është ...

Read More »