LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 34)

Shendeti

Obeziteti do luftohet duke gëlltitur një tullumbace

Obeziteti mbetet një nga problemet më të mëdha në botën e sotme. Por një tullumbace hi-tech mund të ndihmojë në luftën kundër kësaj epidemie. Tullumbacja gëlltitet, duke mbushur stomakun dhe pas katër muajsh plas vetë. Ky tip i ri i ...

Read More »

Më thuaj çfarë muaji ke lindur të të them çfarë sëmundjesh ke!

Dita në të cilën kemi lindur mund të ndikojë në shëndetin tonë. Kjo gjë konfirmohet nga një studim amerikan i Columbia University i publikuar në revistën shkencore “Journal of American Medical Informatics Association”. Sipas studimit, të zhvilluar te pacientët e ...

Read More »

Grerëza braziliane, një ilaç kundër kancerit

Shkencëtarët në Brazil besojnë se helmi i një grerze braziliane vdes qelizat e kancerit dhe mund të jetë arma për kurimin e tij. Studimi ka zbuluar se, një toksinë në thumbin e kësaj grerze, vret qelizat e kancerit dhe nuk ...

Read More »

Vjen “super prezervativi” që lufton HIV-in dhe rrit kënaqësinë seksuale

Një ‘super condom’ që ka veti anti-HIV dhe që mund të rrisë kënaqësinë seksuale do të jetë së shpejti i gatshëm për publikun, sipas shkencëtarëve, shkruan Mirror. Kontraceptivi i ri mbart një antioksidant që mund të luftojë HIV-in dhe ndryshe ...

Read More »

Zbulohet ilaçi i jetëgjatësisë

Një medikament kundër diabetit, premton të jetë ilaçi i pari që mund të bllokojë plakjen dhe të zgjasë jetën e qenieve njerëzore deri në 120 vjet. Lajmi është publikuar nga agjencia përgjegjëse për tregtimin e barnave në SHBA, e quajtur ...

Read More »

Këshilla para seksit për femrat që kanë kohë pa e…

Periudha e beqarisë duket se i bën njerëzit të humbasin instinktet e tyre të personalitetit dhe të bëjnë kompromise të gabuara. Mësoni se cilat sjellje duhen shmangur… Beqaria nuk është thjesht një periudhë e vetmuar e jetës suaj, por është ...

Read More »

Kanceri i mushkërive mund të bëhet agresiv edhe pas 20 vitesh

Disa kancere të mushkërive mund të mbesin të heshtur deri në 20 vjet para se të bëhen agresivë dhe të metastazojnë shpejt. Hulumtuesit mësuan për këtë pas studimit të rritjes së tumoreve në shtatë pacientë me kancer të mushkërive, duke ...

Read More »

Kjo metodë zbulon kancerin me 96 për qind saktësi

Metodat tradicionale për zbulimin e kancerit të kërkojnë skanime të shumta, dhe nganjëherë kirurgji, por një metodë e re e zbulimit të sëmundjes mund të kërkojë vetëm një pikë gjaku nga një gisht. Hulumtuesit nga Universiteti suedez kanë krijuar një ...

Read More »

Apokalipsi antibiotik

Një e ardhme e tmerrshme mund të jetë në horizont, një e ardhme e cila i rrëmben nga dora mjekëve një nga mjetet më të rëndësishme në historinë e mjekësisë Nga James Gallagher, BBC Një e prerë e vogël në ...

Read More »

Qëndroni gjatë përpara kompjuterit? Ju duhet patjetër të pushoni

Ditëve të sotme  njerëzit kalojnë shumë orë para kompjuterit dhe kjo ndodh sa për shkak të punës, aq edhe për shkak të popullaritetit të rrjeteve sociale. Por pavarësisht arsyeve  nëse ju intereson shëndeti juaj sugjerohet që herë pas here duhet ...

Read More »