LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 35)

Shendeti

Kujdes, ja shenjat e kancerit të mushkërive!

Kollitja, ndryshimet e zërit, infeksionet e shpeshta të mushkërive… të gjitha këto mund të jenë simptoma të hershme të kancerit të mushkërive. Kanceri i mushkërive është njëri ndër llojet më të shpeshta të kancerit, që paraqiten si te meshkujt, po ...

Read More »

Ja njëri nga shkaktarët e kancerit që e fusni në trup çdo ditë

Sipas disa hulumtimeve të bëra kohëve të fundit, sheqeri është një nga shkaqet thelbësore që mund të ndikojë në shfaqjen e qelizave kancerogjene. Disa vite më parë, hulumtuesit nga Universiteti i Kalifornisë dhe Los Anxhelosit gjetën se qelizat kancerogjene në ...

Read More »

10 kontrollet shëndetësore që duhet t’i bëjnë femrat mbi 50 vjeçe

Plakja është një thikë me dy tehe, në njërën anë e keni përvojën që na jep një perspektivë ndryshe ndaj jetës, dhe në anën tjetër kemi një trup që vazhdimisht ndryshon dhe i duhet më shumë kujdes shëndetësor. Duhet të ...

Read More »

Studentit i nxjerrin nga truri një krimb zorrësh

Atij i dhimbte koka sikur të ishte në ferr. Por kur u dërgua me urgjencë në një spital në SHBA, mjekët zbuluan se Luis Ortis kishte në tru diçka shumë të çuditshme. Bëhet fjalë për një shirit- krimbin parazit që zakonisht ...

Read More »

Si të mos dëmtojmë shikimin nga telefonat inteligjentë (Foto)

Përdorimi për orë të tëra i telefonave inteligjentë sidomos nga moshat e reja e deri tek fëmijët e vegjël shtron një çështje mjaft shqetësuese për zgjidhje. Dëmtimi i syve dhe i shikimit prej këtyre telefonave dhe dritës së tyre është ...

Read More »

Myku vaginal: A bën mirë shpëlarja me kamomil, sodë apo jod?

Doktor, ç’ndodh nëse myku trajtohet nga vetë gruaja (vajza) në konsultë vetëm me farmacistin (gjë që ndodh rëndom)…? Nëse pacientët zgjedhin të shkojnë më parë te farmacisti, duhet të dinë që nuk po marrin trajtimin specifik. Jo të gjithë antimykotikët ...

Read More »

Kryqëzimi i këmbëve është shumë i dëmshëm

Shumë njerëz pozitën e preferuar e kanë me këmbë të kryqëzuara. Supozohet se kjo mënyrë e të ulurit është elegante dhe e përshtatshme për vendet në publik. Por studimet thonë se kjo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. ...

Read More »

Gjysma e të rriturve nuk pastrojnë dhëmbët e tyre

Gjysma e të rriturve nuk arrijnë që të pastrojnë dhëmbët e tyre gjatë natës sepse janë shumë të lodhur…, ndërsa disa të tjerë pranojnë se përdorin gishtërinjt e tyre si ‘’furçë’’ Sipas Mail Online, kështu të paktën u deklaruan ekspertët ...

Read More »

Ataku në zemër apo goditja në tru janë paralajmërim

Një atak në zemër ose goditje në tru mund të jetë paralajmërimi i parë i një sëmundje kryesore. Ka shumë lloje të ndryshme të sëmundjeve që mund të japin ose goditje në zemër ose goditje në tru dhe për lehtësi ...

Read More »

Osteoporoza – Kur eshtrat do të dobësohen dhe do të lëshojnë

Osteoporoza është sëmundje e eshtrave, që e zvogëlon dendësinë dhe cilësinë e indit kockor. Frakturat e eshtrave te këta njerëz mund të ndodhin edhe gjatë traumës ose ngarkesës më të vogël. Osteoporoza është sëmundje e eshtrave, që e zvogëlon dendësinë ...

Read More »