LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 4)

Shendeti

Aloe Verës, jo aq magjike siç kujtonim

Bima e Aloe Verës njihet për vetitë e saj mrekullibërëse, por ajo që ndoshta nuk na është thënë është ana e errët e saj. Kjo bimë , pavarësisht aftësisë së saj kuruese, mund të ketë dhe efekte anësorë nëse përdoret në mënyrën e gabuar. Në formë xheli ...

Read More »

Varësia ndaj telefonave mund të çojë në çekuilibrim të trurit

Hulumtuesit në Korenë Jugore kanë përdorur spektroskopinë e rezonancës magnetike për të shikuar në kokët e të rinjve. Ata gjetën që kimia e trurit të të rinjve që ishin të varur nga telefonat e mençur dhe interneti ishin ndryshe nga ...

Read More »

Mënyrat për të eliminuar qeskat nën sy

Në ditët e sotme është e pamundur të kemi sy me pamje natyrale, për shkak të përdorimit të tepërt të teknologjisë dhe kompjuterit, megjithatë kemi disa këshilla për të shmangur fryrjen, skuqjen dhe formimin e qeskave nën sy. Uji i ...

Read More »

Pesë rregulla të reja të larjes së flokëve

Për të patur flokë të gjatë sa më të shëndoshë e të shkëlqyeshëm, nuk mjaftojnë vetëm produktet që përdorni… Do t’ju njohim me disa truke për t’i mbajtur flokët sa më të shëndetshëm. 1. Jo kushdo mund t’ia lejojë vetes ...

Read More »

Dy ushqimet që jua përmirësojnë lëkurën

Një nga mënyrat e zakonshme se si shumica e vajzave përpiqen të fitojnë lëkurë të përsosur, është duke provuar produkte të ndryshme. Por, a e dini se ushqimet të cilat i hani luajnë rol të rëndësishëm në shëndetin e lëkurës? ...

Read More »

Sa herë duhet të bëni seks për të mbetur shtatzënë?

Të mbeturit shtatzënë është punë më e vështirë se ç’mund të mendoni. Përderisa disa vajza dhe gra arrijnë të mbesin shtatzënë në përpjekjen e parë, disa tjera provojnë me muaj derisa t’ia arrijnë qëllimit. Sidoqoftë, ekspertët bëjnë të ditur se ...

Read More »

Studim/Amerikanët nuk mund të jetojnë pa telefonat e tyre

Hulumtuesit kanë gjetur një ç’ekuilibër në kimikën e trurit të të rinjve të varur nga telefonat dhe internetıt, sipas një studimi të paraqitur sot në takimin vjetor të Shoqatës Radiologjike të Amerikës Veriore (RSNA). Sipas një studimi të kohëve të ...

Read More »

Dieta e “katundarit” që lufton diabetin

Konsumoni vaji ulliri, peshk dhe fibra në vend të produkteve si gjalpi, mishi i kuq dhe vaji i palmës për të luftuar diabetin. Pra edhe kundër kësaj sëmundje fiton dieta e “fshatarit” ose ndryshe dieta Mesdhetare, sipas një studimi të ...

Read More »

Shtatzënë para, pas apo në ciklin menstrual? Ja datat e sakta!

Kohëzgjatja tipike e një cikli menstrual është 28 deri 32 ditë. Disa femra e kanë më të gjatë ose më të shkurtër ciklin, kështu që koha e saktë e ovulacionit mund të ndryshojë. Këtu do t’ju pasqyrojmë një cikël tipik ...

Read More »

Më dhemb floku, a keni dëgjuar për këtë fenomenin të çuditshëm?

Ekziston arsyeja përse dhembin flokët. Ndoshta logjika ju thotë që flokët nuk mund të dhembin, mirëpo kjo gjithsesi mund të ndodhë. E gjitha fillon nga maja e kokës, pastaj zgjerohet në flokët tuaj. Për këtë dhembje 50 për qind vetë ...

Read More »