LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 40)

Shendeti

Sa ujë duhet të pimë, bazuar në peshën që kemi?

Të marrësh më pak ujë se që është e rekomanduar për trupin tuaj nuk është aspak e mirë, madje edhe kur përpiqeni për ta plotësuar me pije të tjera. Më poshtë mund të mësoni se sa ujë ju nevojitet për ...

Read More »

Intoleranca ushqimore, “bomba” e organizmit tonë

Ju ka ndodhur ndonjëherë, që pasi hani – edhe kur keni konsumuar ushqime të lehta, si sallatë apo peshk, – të mos ndiheni mirë? Jo gjithmonë të ushqyerit shëndetshëm është i mirë për organizmin tuaj. Kjo është intoleranca ushqimore, ku ...

Read More »

Studimi, ja si ndikon tek foshnja, kur nëna shtatzënë pi duhan!

Fotot e publikuara tregojnë se cilat janë pasojat e pirjes së duhanit gjatë shtatzënisë. Një studim i grave ka zbuluar se foshnjat e atyre që pinë duhan lëvizin gojën dhe prekin vetën më shumë nga foshnjat e grave jo­duhanpirëse. Studimi ...

Read More »

Ja 6 gabimet më të shpeshta që bëjmë me kremin mbrojtës nga dielli

Kur ekspozoheni në diell ju mund të vendosni krem mbrojtës, e sërish të pësoni dëmtime. Kjo ndodh pasi bëhen disa gabimne në aplikimin e tij. Por ja cilat janë disa nga gabimet: 1.Përdorni të njëjtin krem për 3 vite- Data ...

Read More »

Sa më shumë që djersiteni, aq më shumë do të jetoni. Ja përse!

Përkrahësit e dhomës së avullit kanë pasur një qëllim: Më shumë kohë në saunë mund të ulë shanset e vdekjes se parakohshme. Kur hulumtuesit shikuan në zakonet e 2,315 meshkujve të moshës së mesme, ata gjetën se pjesëmarrësit të cilët ...

Read More »

Një mënyrë natyrale për pastrimin dhe forcimin e mëlçisë

Mëlçia është padyshim një prej organeve më të rëndësishme për pastrimin e trupit tonë. Një prej funksioneve kryesore të saj, është që të transformojë toksinat e dëmshme në toksina lehtësisht të eleminueshme nga organizmi. Mirëpo ky është vetëm një prej ...

Read More »

Vaginizmi , fenomeni i rrallë, që nuk e lejon penisin të dalë, e ka lënë çiftin….

Një çift ka plot 9 vjet që nuk kryejnë marrëdhënie seksuale për shkak të sëmundjes së rrallë që ka gruaja. Michaela dhe James Reece që prej dasmës së tyre 9 vjet më parë nuk kanë kryer marrëdhënie seksuale. Kjo pasi ...

Read More »

Zbulohet bima mesdhetare që vret qelizat e tumorit në tru

Një bimë mesdhetare vret celulat malinje të tumorit në tru. Një studim i kërkuesve në ‘Seconda Università’ të Napolit, ka treguar se ekstrakti i bimës “Ruta graveolens L.” është në gjendje të vrasë qelizat e glioblastomës duke mos dëmtuar qelizat ...

Read More »

Si të parandaloni djersitjen e tepërt gjatë kësaj vere

Djersitja është mënyra e trupit që t`ju mbajë të freskët gjatë periudhave të ngrohta. – Por se djersitja është edhe e tepërt? Vera është e pavlerë nëse e kaloni atë duke ndenjur brenda. Këtu pra janë disa këshilla që të ...

Read More »

Dëshironi të jeni të shëndetshëm, përmbajuni këtyre këshillave

Shprehitë e përditshme mund ta përmirësojnë shëndetin, forcojnë sistemit imunitar dhe ta pastrojnë trupin prej toksinave. Është e rekomanduar për të pirë një përzierje të ngrohtë me ujë dhe limon, të përdoret kanella, etj. – Limoni pastron toksinat nga trupi: ...

Read More »