LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 46)

Shendeti

Roli i paracetamolit gjatë shtatzënisë

Paracetamoli është një medikament, i cili mendohet se nëse përdoret në dozë të madhe gjatë shtatzënisë ka një ndikim negativ te foshnjat, sidomos për foshnjat e gjinisë mashkullore. Sipas një studimi të ri të realizuar nga Universiteti i Edinburgh, rezulton ...

Read More »

Pas pritjesh shekullore, lajme të mira për tullacët (Foto)

Në Universitetin Columbia pretendojnë se kanë gjetur ilaçin kundër rënjes së flokëve. Pasi u testuan me sukses në minj dy ilaçe me emrin JAK, u pa se  frenojnë aktivitetin e sistemit imunitar duke bllokuar enzimet e caktuara. Disa nga gjetjet ...

Read More »

Fjetja në krah, më e shëndetshme

Shtrembërimi i trupit gjatë fjetjes mund të shkaktojë stres dhe tendosje të shpinës, qafës, supeve, madje edhe nofullës. Ekspertët këshillojnë që të mbani pozitë sa më të rehatshme gjatë shtrirjës veçanërisht të shpinës dhe qafës, në mënyrë që të ruhet ...

Read More »

Ja si të keni një zemër të shëndoshë

Në botë sa vjen e rritet numri i të rinjve me sëmundje të zemrës, përderisa gati 55 % e popullatës vdes si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. Ekzistojnë hapa që secili prej nesh mund t’i ndërmarrë për përmirësimin e shëndetit të ...

Read More »

Ja ndikimi negativ i alkoolit në sferën psikike

I alkoolizuari është individi i cili i përdorë tej mase dhe rregullisht pijet alkoolike dhe që është i varur prej tyre në masë të lartë. Alkoolizmi është sëmundje kronike, shpesh progresive e cila mund të jetë fatale. Alkoolizmi është varësi fizike ...

Read More »

Si të humbësh peshë duke u dashuruar

Je duke pritur për të humbur në peshë, pastaj të dalësh në ndonjë takim? Në fakt, po bën gjënë e gabuar. Sipas një studimi të ri, të publikuar në revistën “Obesity”, të biesh në dashuri mund të të ndihmojë për ...

Read More »

Vdekjet e pazakonta në një hartë

Kjo hartë shpjegon krizat e shëndetësore në shtetet të ndryshme të Amerikës Veriore. Në Florida kishte 15.000 vdekje nga HIV, ndërsa në Texas ka pasur 679 vdekje nga tuberkulozi. Shkaqet e vdekjes po ashtu kanë tërhequr vëmendjen ndaj rreziqeve të ...

Read More »

Mamografitë e lëvizshme, në 4 muaj rreth 2000 ekzaminime

Që nga muaji janar e deri në javën që lamë pas 2 njësitë e mamografive të lëvizshme kanë kryer 1946 ekzaminime, ndërkohë që janë diagnostikuar rreth 30 raste me kancer gjiri në stade të hershme pa shenja klinike. Po ashtu, ...

Read More »

Ja pse na rrudhen gishtat kur qëndrojmë gjatë në ujë

Disa njerëz i duan banjat e gjata. Sikur të mos kenë obligime, dushi apo banjo e tyre nuk do të mbaroi kurrë. E, një gjë që vërehet më pas, janë gishtat e rrudhosur. Për këtë, shkenca ka një përgjigje, transmeton ...

Read More »

Zbulohet vaksina kundër kancerit të mushkërive

Të pasionuarit pas sportit e dinë se legjenda e futbollit botëror, Diego Armando Maradona pas varësisë së drogës dhe probleme me zemrën, vendosi të kurohej në Kubë, ku falë ndihmës mjekësore sot gëzon shëndet të mirë Shteti komunist i Kubës, ...

Read More »