LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 47)

Shendeti

Ndaloni dhimbjen e dhëmbit nga shtëpia

Në shumicën e rasteve dhimbjet e forta të dhëmbit ndodhin gjatë natës, kështu që është e pamundur që të shkosh të marrësh mjekim tek dentisti. Dhimbja e dhëmbit është një nga dhimbjet më të padurueshme në trupin e njeriut dhe ...

Read More »

Shkencëtarët transformojnë qelizat e kancerit të pankreasit në qeliza normale!

Adenokarcinoma infiltrative duktale e pankreasit, që më së shumti i referohemi si “kanceri i pankreasit” renditet e katërta në kuadër të vdekjeve që shkaktohen nga sëmundjet tumorale në SHBA. Mbijetesa 5 vjeçare është minimale, më pak se 5%. 80% e ...

Read More »

Seksi – ilaç për të gjitha

Seksi me të vërtetë është ilaç për të gjitha. Nëse e praktikoni rregullisht do të flini më mirë, nuk do të jeni me stres, do të shpenzoni kaloritë e tepruara, si dhe do të mbroheni nga ftohja dhe viruset. Një ...

Read More »

Puna gjatë natës vë në rrezik zemrën e femrave

Puna e natës mund të ketë efekte negative për zemrë. Puna gjatë natës godet drejt e në zemër dhe shkurton jetën, sidomos atë të femrave. Një studim i fundit amerikan konfirmon edhe një herë efektet negative që kanë pësuar njerëz ...

Read More »

Ç’do të thotë kur të buzëqesh penisi

Shumë nga ju ndoshta mendoni se e njihni penisin tuaj shumë mirë, por ka të paktën gjashtë superfakte, për të cilat me shumë gjasë nuk keni dëgjuar. Dhe janë fakte shumë speciale Penisët buzëqeshin kur bëjnë dashuri-Shkencëtarët francezë sjellin një ...

Read More »

10 sëmundje që shërohen nga përdorimi i marijuanës

Përdorimi i marijuanës ka ngjallur debate në të gjithë botën. Ka njerëz që besojnë se marijuana është e dëmshme për shëndetin dhe përdorimi i saj duhet ndaluar me cdo kusht, ka të tjerë që janë skeptikë, ka dhe nga ata ...

Read More »

Kuba zbulon vaksinën kundër kancerit të mushkërive – SHBA e dëshiron atë

Kuba duket se tashmë e disa vite e ka vaksinën terapeutike premtuese kundër kancerit të mushkërive. Embargoja tregtare prej 55 vjetëve e udhëhequr nga SHBA bëri që Kuba të mbetet aty ku është – ndoshta deri tani. Administrata e Obama-së ...

Read More »

Si të parandaloni infeksionet vaginale

Infeksionet vaginale janë sëmundjet më të shpeshta gjinekologjike tek gratë dhe arsyeja më e shpeshtë për vajtjen tek gjinekologu. Infeksioni vaginal është dëmtimi i florës vaginale. Atë e përbëjnë rreth 90 mikroorganizma dhe në rrethana normale nuk shkaktojnë ndonjë problem. ...

Read More »

Si të humbësh kile e dhjam me hudhër

Lëngu i nxjerrë nga hudhrat është një mundësi e mirë për të pasur një organizëm të shëndetshëm. Ky lëng, jo vetëm që njihet për vetitë e tij çudibërëse për largimin e shtresave dhjamore, por dhe për forcimin e sistemit imun. Sakaq, ...

Read More »

Parandaloni zbardhjen (të thinjurit) e flokëve vetëm kështu….

Thinjat e para mund të paraqiten edhe në rini, madje edhe në vitet e njëzeta. Më parë vërehen në zona të caktuara dhe deri në fund të viteve pesëdhjetë, mesatarisht, 80 për qind e flokëve janë të zbardhuara. Për flokët ...

Read More »