LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 48)

Shendeti

Doktori i prek gjoksin, spektatorët protestojnë(VIDEO)

Ishte ora 11 e mëngjesit kur anglezët ndezën televizorin dhe panë një grua me gjoksin jashtë. Programi “This Morning” i kushtoi një pjesë të shfaqjes së saj mësimit të vetëprekjes, i domosdoshëm për parandalimin e kancerit të gjirit. Atë e ...

Read More »

Disa mënyra të thjeshta për të parandaluar kancerin

Në një pikë thuajse një në dy njerëz do diagnostikohet me kancer. Prognoza e frikshme tregon se njerëzit mund të bëjnë më shumë për të shmangur këtë stil jetese. Edhe pse jetojmë më gjatë, sërish mund të reduktojmë rrezikun e ...

Read More »

Si “ta mposhtni” tensionin e ultë?

Nëse në mëngjes pa arsye zgjoheni të pangopur me gjumë, shpesh keni kokëdhembje, keni marramendje, jeni të molisur, keni rrahje të fortë të zemrës, ankth, depresion, rritje të djersitjes, kujtesë të dobët apo apati, me siguri që vuani nga hipotensioni, ...

Read More »

Si ta kuptoni se nuk do të lindni fëminjë si çiftit

Me infertilitet të çiftit kuptohet mosarritja e shtatzënisë nga ana e çiftit pas 12 muajsh raportesh të rregullta seksuale. Shkaqet mund të jenë me arsye femërore, mashkullore ose të të dy partnerëve. Infertiliteti është një problem që prek 10% deri ...

Read More »

Qimet në trup nuk janë një telash, por një tregues shëndeti

E megjithëse qimet në trup janë të pahijshme estetikisht për pamjen e individëve, ato, sipas ekspertëve, janë një tregues shëndeti. Na mbrojnë nga pluhurat dhe irritimet e lëkurës, por kanë edhe funksione të tjera. Në ditët e sotme, trendi i ...

Read More »

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë vret(VIDEO)

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë vret. Një person që qëndron ulur për tetë orë në ditë, rrezikon vdekjen 15% më shumë se sa një person me aktivitet normal fizik. Ndërsa, më keq është për ata që qëndrojnë ulur ...

Read More »

8 fakte për spermën që do ju lënë gojëhapur

Nga çfarë përbëhet sperma? 91.8 përqind është ujë. Në çdo një litër ka 45 gram proteina dhe 60 miligramë acid urik. Përveç kësaj ka edhe vitamina E, C dhe B12, fruktozë, acide dhe lipide. Derisa larg mund ta dërgojë spermën ...

Read More »

Sa e pistë është mjekra?

Një studim i fundit ka dalë në një rezultat që adhuruesve të mjekrës nuk do t’u pëlqejë shumë. Sipas studimit në mjekër mund të gjenden aq shumë baktere sa në një tualet të pistë. Studimi gjithashtu thotë se ka edhe ...

Read More »

Studiuesit zbulojnë si të ngadalësoni procesin e plakjes, ja se çfarë duhet të bëni

Studiuesit e “Salk Institute” për Studimet Biologjike në Kaliforni po zhvillojnë kërkime për të parë nëse mund të ngadalësojnë procesin e plakjes apo nëse mosha ka ndikim në shëndetin e njeriut. Studiuesit kanë zbuluar se mënyra se si është paketuar ...

Read More »

Zbuloni nëse vuani nga mania apo perversiteti duke parë këto foto

Fotot të cilat po qarkullojnë në internet janë provë që shumë njerëz ngatërrohen kur i shikojnë në shikim të parë. Shikoni fotot dhe mos u ngutni në konstatime pasi që është e kundërta e asaj që do të mendoni në fillim.

Read More »