LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 49)

Shendeti

Zbuloni nëse vuani nga mania apo perversiteti duke parë këto foto

Fotot të cilat po qarkullojnë në internet janë provë që shumë njerëz ngatërrohen kur i shikojnë në shikim të parë. Shikoni fotot dhe mos u ngutni në konstatime pasi që është e kundërta e asaj që do të mendoni në fillim.

Read More »

Pesë “udhëzime” të gabuara mbi menstruacionet

Ja një listë me disa bindje qesharake dhe mite të pavërteta të menstruacioneve që duhen ditur njëherë e përgjithmonë nga gratë, për këtë periudhë ‘të dashur’ të muajit. 1- Jo dush dhe vaskë Mendohet e gabuar dhe shumë antihigjenike. Në ...

Read More »

Pesë gjëra që mund të bëhen me stomakun bosh

“Me barkun bosh mendohet më mirë” ose të paktën kështu thuhet. Por nuk është e vetmja mundësi, sepse me stomakun bosh mund të bëhen edhe shumë gjëra të tjera. Ja se çfarë … Ka disa gjëra që mund të bëhen ...

Read More »

Ushqimi, mbrojtësi kryesor ndaj thinjave

Flokët e shëndetshëm kërkojnë një kujdes dhe trajtim të veçantë. Në një mënyrë apo në një tjetër të gjithë do të bëhemi pjesë e flokkëve të thinjur por është e rëndësishme që të përpiqemi ta mbajmë sa më larg këtë ...

Read More »

Keni probleme me gjumin? Ja si zgjidhet (VIDEO)

Ka shumë gjëra që na frustrojnë në jetë, por njëra më e rënda është pagjumësia. Megjithatë një mjek i trajnuar në Harvard thotë se ka gjetur formulën që të flini lehtësisht. Formula e tij quhet teknika 4-7-8 dhe duket shumë ...

Read More »

Vuani nga kapsllëku? Ja çfarë duhet të beni

Kapsllëku është një simptomë dhe jo një sëmundje. Ai mund të shkaktohet nga shumë faktorë të ndryshëm. Disa prej shkaqeve më të zakonshme të kapsllëkut janë, ushqimi i dobët, abuzimi me laksativ, shtatzënia, çrregullimet hormonale, hemorroidet etj. Ilaçi më i ...

Read More »

A ekziston “lidhja” gjatë seksit, ose “spazma vaginale”? A e dini çfarë është?

Dy të dashuruar po bënin pushimet në plazhet e Italisë, kur vendosën që të bënin seks spontan në ujë. Por në mes të aktit, gruaja pëson një spazmë dhe penisi i burrit ngec brenda në vaginë dhe nuk e nxjerr ...

Read More »

Kokaina shkakton “ndryshime të thella” në tru, që e bën përdoruesin më të varur

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se, kokaina bën ndryshime të “thellësishme” në tru – qoftë edhe nëse përdoret vetëm njëherë. Këto ndryshime e ulin vetë-kontrollin dhe bëjnë që të mos ndalet dëshira, për të konsumuar sërish, transmeton Telegrafi. Hulumtuesi Peter McCormic nga ...

Read More »

Ja arsyet që shkatërrojnë dhëmbët tuaj

Dhëmbët e shëndetshëm janë një ndër synime tona kryesore, për këtë është e rëndësishme që për to jo vetëm të kujdesemi përmes larjes, por dhe të shmangim disa vese që kanë një ndikim negativ në shëndetin e tyre. Shpesh ne ...

Read More »

Ja se çfarë të ndodh nëse 12 ditë me radhë ha vetëm banane! (VIDEO)

Shumë ushqime të sotme janë me përmbajtje të dëmshme, prandaj e kemi shumë vështirë që të ushqehemi shëndetshëm. Megjithatë, kjo vajzë ka provuar diçka të re. Ka ngrënë vetëm banana. Ja se çka i ndodhi Julia Tarbat, nutricioniste, vendosi që ...

Read More »