LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 5)

Shendeti

Dieta e “katundarit” që lufton diabetin

Konsumoni vaji ulliri, peshk dhe fibra në vend të produkteve si gjalpi, mishi i kuq dhe vaji i palmës për të luftuar diabetin. Pra edhe kundër kësaj sëmundje fiton dieta e “fshatarit” ose ndryshe dieta Mesdhetare, sipas një studimi të ...

Read More »

Shtatzënë para, pas apo në ciklin menstrual? Ja datat e sakta!

Kohëzgjatja tipike e një cikli menstrual është 28 deri 32 ditë. Disa femra e kanë më të gjatë ose më të shkurtër ciklin, kështu që koha e saktë e ovulacionit mund të ndryshojë. Këtu do t’ju pasqyrojmë një cikël tipik ...

Read More »

Më dhemb floku, a keni dëgjuar për këtë fenomenin të çuditshëm?

Ekziston arsyeja përse dhembin flokët. Ndoshta logjika ju thotë që flokët nuk mund të dhembin, mirëpo kjo gjithsesi mund të ndodhë. E gjitha fillon nga maja e kokës, pastaj zgjerohet në flokët tuaj. Për këtë dhembje 50 për qind vetë ...

Read More »

Njihuni me aplikacionin e ri që po zëvendëson kontraceptivët, i aksesueshëm në iOS

Natural Cycles po zhvillon një aplikacion për metodat e kontrollit të lindjes, siç janë pilulat kontraceptive, mbështjellësit dhe kondomët. Aplikacioni i ri mobil ishte i pari në botë që u miratua si kontraceptiv, pasi mori një aprovim nga Agjencia e ...

Read More »

Mjekët japin alarmin: “Penisi juaj tkurret dhe zvogëlohet nga këto veprime që bëni”

Shumica e burrave janë befasuar në një moment apo në tjetrin kur kanë mësuar se është e mundur dhe ndodh tkurrja e organit të tyre gjenital. Në fakt kjo tingëllon si diçka nga filmat fanta-shkencorë, por për fat të keq ...

Read More »

Si të evitoni ndjesinë e fryrjes së stomakut, ja ushqimet që përkeqësojnë gjendjen

Dietat e pasura ne fibra bimore rekomandohen gjeresisht, pasi kane efekte mjaft te dobishme ne nje sere situatash shendetsore. Por, keto dieta kane edhe nje efekt anesor, i njohur prej ndjesise se pakendshme ne bark, si pasoje e formimit te ...

Read More »

Disa hile si të lehtësoni dhimbjet menstruale!

Tensioni, nervozizmi, dhimbjet e forta, ënjtja, mundimi dhe të vjellat… janë vetëm disa nga simptomat që çdo femër përjeton gjatë ditëve menstruale. Për fat të mirë, ekzistojnë disa truqe të vogla që mund të parandalojnë dhimbjet menstruale! Mbështetësit e ushqimit ...

Read More »

Hani shpejt bukë?! Duhet të ndaloni menjëherë sepse…

Konsumoni në mënyrë të shpejt ushqimin? Epo duhet ta ndaloni pasi sipas një studimi të fundit kjo mënyrë e të ushqyerit rrit riskun për sëmundje të zemrës, diabetit dhe obezitetit. Shpejtësia e lartë në ngrënie ndërlidhet me shtimin në peshë ...

Read More »

Penisi juaj ju tregon sa gjatë do të jetoni, verifikoni mos jeni në rrezik vdekjeje!

Rezultati i studimit më të ri shkencor është që meshkujt të cilët vuajnë nga probleme me ereksionin kanë 70% shanse më të mëdha për vdekje të hershme. Meshkujt të cilët kanë probleme me potencën, pos turpërimit në krevat, mund të ...

Read More »

Meshkujt që kanë këtë formë të organit gjenital rrezikohen nga ky lloj kanceri

Sipas një studimi të fundit burrat që kanë organ gjenital të lakuar janë më të rrezikuar nga disa lloje kanceri.Shkencëtarët kanë zbuluar se këta persona janë 40% më të rrezikuar nga kanceri i testikujve, 29% nga melanoma dhe 40% nga ...

Read More »