LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 52)

Shendeti

6 sëmundjet që i marrin jetën femrave

Sëmundjet e zemrës dhe enëve janë shkaqet më të shpeshta të vdekjes tek femrat. Sipas një studimi në vitin 2004 , shkaku i vdekjes për shkak të sëmundjeve të zemrës dhe të enëve të gjakut ishte 43 % tek meshkujt ...

Read More »

Nëse nuk hani mëngjes, rrezikoni infarktin

Me një stil jetese gjithmonë e më të ngjeshur, shumë prej nesh nuk kanë më kohë të hanë një mëngjes të përshtatshëm. Numri i atyre që nisin ditën me një kafe dhe presin deri në mesditë apo drekë për të ...

Read More »

Sëmundja e rrallë, gra pa mitër dhe vaginë

Sindroma e Mayer Rokitansky Kuster Hauser është një gjendje e pazakontë që nuk lejon formimin e organeve seksuale te gratë dhe për rrjedhojë edhe mundësinë për të patur fëmijë natyralë. Sindroma karakterizohet nga keqformimi apo mungesa e plotë e mitrës ...

Read More »

Si na lajmëron trupi pak ditë para goditjeve në zemër (Video)

Pavarësisht se mund të jetë krijuar bindja se goditjet në zemër ndodhin në mënyrë të papritur, në fakt trupi juaj pëpriqet që t’iu tërheqë vëmendjen disa ditë, një javë ose një muaj përpara se goditja në zemër të ndodhë. Për ...

Read More »

Kujdes çrregullimet menstruale!

Çrregullimet menstruale zakonisht shoqërohen me shenja si dalje e puçrrave, shtim i qimeve, sterilitet dhe shëndoshje. Cikli menstrual fillon në moshën e adoleshencës së femrës. Çrregullimet menstruale janë më të shpeshta gjatë viteve të para dhe shfaqen te 75% e ...

Read More »

Alarmi i studiuesve, një epidemi e tumoreve në gji do godasë femrat

Një epidemi e tumoreve në gji do të godasë femrat në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gjatë 15 viteve të fundit, dhe me shumë mundësi edhe në vende të tjera të industrializuara brenda 2030. Është ky alarmi që jepet nga ...

Read More »

Vjen zgjidhja për meshkujt me probleme ereksioni

Të gjithë meshkujt që kanë probleme me ereksionin tashmë do të kenë një zgjidhje të problemeve të tyre. Shumë shpejt mund të bëhet realitet penisi-robot. Proteza e parë robotike është pjesë e një prej projekteve të shkollës universitare “Sant’Anna’’ prezantuar ...

Read More »

Epilepsia tashmë mund të luftohet me marihuanë

Epilepsia, e quajtur shpeshherë nga pleqte si ‘’e keqja e madhe’’ është një çrregullim neurologjik që shkakton humbjen e papritur e vetëdijes dhe lëvizjet e dhunshme konvulsive të muskujve. Sipas një studimi të prezantuar në konferencën e Akademisë Amerikane të ...

Read More »

Zbulime gishtore!

Shkencëtarë australianë theksojnë se gratë që vuajnë nga sindromi i kisteve të vezoreve kanë një karakteristikë, që shfaqet tek gishtat e duarve të tyre: gishti i unazës është më i madh se gishti tregues, diçka që është mëse normale tek ...

Read More »

Hapat që duhet t’i ndërmerrni për ta ruajtur zemrën

Në botë sa vjen e rritet numri i të rinjve me sëmundje të zemrës, përderisa shumë njerëz vdesin si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. Ekzistojnë hapa që secili prej nesh mund t’i ndërmarrë për përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe në ...

Read More »