LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 6)

Shendeti

Pse duhet ta hani bananen me gjithë lëkurë

Edhe pse askush nuk e bën këtë banania duhet të hahet e pa qëruar. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por është e vërtetë. Ato kanë një sasi të lartë kaliumi, magnezi dhe fibrash. A jeni të sigurt që njerëzit ...

Read More »

Njerëz kujdes, studim i fundit zbulon se sa i frikshëm është seksi oral

Sipas hulumtimeve të reja, meshkujt që kryejnë seks oral me partnerët e tyre kanë një rrezik të lartë për t’u prekur nga një formë e rrallë e kancerit të gojës apo të fytit. Duhanpirësit që kanë pasur më shumë se ...

Read More »

Vajza kujdes! Të tilla sjellje gjatë ciklit menstrual, mund t’ju shkaktojnë vdekjen

Kur kemi të bëjmë me “atë periudhë të muajit”, disa gra janë të bekuara me cikël menstrual të lehtë, por të tjera kalojnë një kohë vërtet të vështirë. Nëse jeni një nga ato femrat që kanë të bëjnë me menstruacione ...

Read More »

Përdorni tualetin publik? E tmershme çfarë sëmundjesh mund të merrni prej tij

Marrja e infeksioneve apo sëmundjeve nga banjot publike është frika më e madhe e njeriut. Përdorimi i këtyre të fundit edhe mund të shmanget, por të gjithë kanë kryer nevojat personale në një tualet publik. Sipas mjekut Preethi Daniel njerëzit ...

Read More »

Ky është regjimi ushqimor për të parandaluar kancerin gjirit

Në kushtet kur shifrat e grave të prekura nga kanceri i gjirit janë gatigati të frikshme dhe kërcënimi për një rritje të incidencës vit pas viti është kambanë alarmi, depistimi në kohë mbetet thirrja e parë që u drejtohet grave ...

Read More »

Lamtumirë kancer! Mjekësia bën zbulimin e madh

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë për ta përdorur “proteinën ekzekutuese” BAX që të shkaktojë vdekje në qelizat kanceroze, dhe njëkohësisht të mos i dëmtojë qelizat e shëndetshme. Trajtimi deri tani është aplikuar vetëm në qelizat e leuçemisë kute mieloide (AML), ...

Read More »

E fundit/ Ky ilaç shëron dhëmbët e prishur

Përmes një medikamenti mund të shëroni dhëmbët e prishur Disa shkencëtarë nga King’s College në Londër kanë zbuluar se medikamenti i quajtur Tideglusib, i cili u jepet pacientëve me Alzheimer aktivizon qelizat burimore në qendër të dhëmbit të dëmtuar dhe ...

Read More »

Studimi/ 40 % e tumoreve lidhen me…

Pesha e tepërt nuk është e keqe vetëm për zemrën tuaj – por gjithashtu jua rritë rreziqet për zhvillimin e kancerit. Në fakt, 40 për qind e të gjitha llojeve të kancerit janë të ndërlidhura me mbipeshën apo obezitetin. Hulumtuesit ...

Read More »

Nëse ju pëlqen kjo këngë e Eminem-it, ju mund të jeni psikopat

Përderisa filmat për një kohë të gjatë na kanë bindur se psikopatët dëgjojnë muzikë klasike përderisa i përgatisin instrumentet e tyre të torturës, duket se shijet e tyre janë shumë më moderne. Një anketim i fundit ka zbuluar se “personat ...

Read More »

Gjumi i shëndetshëm/ Sjelljet e ndaluara që s’duhet të bëni pas orës 9 të mbrëmjes

Asgjë nuk mund të zëvendësojë një gjumë të shëndetshëm kështu që kjo është arsyeja pse kemi dedikuar këtë artikull, për t’ju ndihmuar të mësoni atë që ju nuk duhet të bëni pas orës 21:00 në mënyrë që ju të merrni ...

Read More »