LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 60)

Shendeti

Frikë nga lindja natyrale, dhjetë arsyet për ta hedhur pas krahëve

Mbase kur e keni marrë vesh se jeni shtatzënë, lumturia i ka lënë vend frikës më të madhe, lindjes. Kjo ndjesi mbase është ndikuar prej skenave që keni parë në televizor. Pra ideja që ju është krijuar për lindjen e ...

Read More »

Çfarë shihni në këtë fotografi? Mësojeni a jeni nën stres apo seksualisht të ngarkuar?

Hermann Rorschach ka qenë psikiatër i famshëm zvicërran si dhe psikoanalist, krijues i një prej testeve më të njohura për diagnozën e personalitetit, e cila mbart edhe vet emrine tij – testi Rorschach. Testi i plotë përbëhet nga 10 njolla ...

Read More »

10 Fobitë seksuale më të përhapura dhe më të çuditshme

Fobitë janë një fenomen shumë i përhapur mes njerëzve, të cilët i kanë zhvilluar ato për arsye nga më të ndryshmet. Përveç fobive të zakonshme si frika nga lartësitë, nga mjediset e mbyllura, nga insektet, ekzistojnë disa fobi edhe më ...

Read More »

70 vjeçarët bëjnë seks mbi 2herë në muaj

Një studim i kryer nga Universiteti i Mançesterit tha se edhe personat mbi 70 vjeç vazhdojnë të shijojnë seksin, madje shpesh. Sipas këtij studimi ata kryejnë shpesh të paktën dy herë në muaj. 54 përqind e meshkujve mbi moshën 70 ...

Read More »

Dridhja e duarve, ja cfarë do të thotë për shëndetin e njeriut

Pothuajse gjysma e njerëzve me këtë problem (i cili lidhet me një mungesë komunikimi në tru), kanë edhe një anëtar në familje me të tillë shqetësim. Çdokush ka një paqëndrueshmëri të vogël në duar, që quhet dridhje fiziologjik. Këto vibracione ...

Read More »

Burra harrojeni Viagran, ja zgjidhja e re

Në vend që të shkoni tek pilula blu për të zgjidhur problemet që keni me ereksionin, më mirë do ishte të ekspozoheshit përpara dritës blu. Shkencëtarët zviceranë thonë se janë duke përgatitur një terapi që do të zëvendësojë Viagrën. Bëhet ...

Read More »

Bëni një dremitje, përmirëson kujtesën 5 herë

Një studim i fundit ka treguar se një dremkë prej 45 deri në 60 minuta mund të përmirësojë ndjeshëm kujtesën. Sipas studimit nëse flini çdo ditë për rreth një orë kujtesa juaj pesëfishohet. Gjumi i shkurtër përmirëson përpunimin e informacioneve ...

Read More »

Kanceri i pamëshirshëm, gruas i hiqen nga trupi 10 organe

Gjatë një operacioni rraskapitës prej nëntë orësh, kirurgët mrekullisht kanë hequr 10  organe nga trupi i Jenny Ramage, të cilat ishin të rrënuara nga kanceri. Një nga një ata punuan për të hequr nga trupi i 32 -vjeçares një kancer ...

Read More »

Uria është e shëndetshme

Sado që tingëllon çuditshëm titulli në vendin që është në krizë të thellë, megjithatë është shumë i vërtetë dhe shumë i saktë. Të qenit i uritur ende nuk ka aq konotacion negativ në këtë vend ku pjesa më e madhe ...

Read More »

Vetmia dëmton njësoj si duhani dhe alkooli

Vetmia të dëmton njësoj si alkooli, duhani dhe obeziteti. Kështu thotë një studim i psikologëve të Birgham Young University, në Utah, sipas të cilit izolimi social rrit me 30 për qind shanset për të vdekur. “Efekti i vetmisë është i ...

Read More »