LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 68)

Shendeti

Dieta Ideale

Nëse, më në fund, dëshironi t’i ndihmoni vetes për të humbur peshë, atëherë përmbajuni këtyre dhjetë këshillave. Mos mendoni se madhësia tregon gjithçka; gjithmonë kalkuloni kaloritë dhe shmangni ushqimet me sheqer dhe yndyra, sado të pakta të jenë. Kur jemi ...

Read More »

Si të luftoni erën e keqe të gojës

Këto janë disa këshilla se si të luftoni erën e keqe të gojës: 1.Hani një ushqime pa karbohidrate, yndyra apo proteina 2.Mos harroni perimet 3.Hani ushqime të forta si mollë, selino, karota, etj, 4.Pini shumë ujë 5.Pini lëng të gjelbër ...

Read More »

Të rinjtë marrin shumë pak kalcium

Pothuajse gjysma e vajzave dhe një të tretat e djemve në shtetet evropiane, nuk marrin sasi të mjaftueshme të kalciumit. Arsyeja për këtë është se ose janë në dietë ose në mënyrë të pavëmendshme iu shmangen produkteve ushqimore të pasura ...

Read More »

Ç’duhet të bëjmë për të qëndruar larg infarktit

Personat të cilët vuajnë nga problemet e zemrës janë dhe personat më të rrezikuar nga infarkti. Nëse ato kanë rrahje në mënyrë jo të rregullt dhe fillojnë të ndihen keq, kanë në dispozicion dhjetë sekonda para se ta humbin vetëdijen. ...

Read More »

Bën kos nga vagina dhe më pas e ha

Një shkencëtare bëri kos nga vagina e saj dhe më pas e hëngri si pjesë e një eksperimenti të çuditshëm. Cecilia Westbrook nga Universiteti i Uiskonsinit në SHBA, bëri dy tasa me kos nga vagina, e nxitur nga fakti se ...

Read More »

Shkencëtarët gjejnë ilaçin e dashurisë

A është më mirë të kesh dashuruar ndonjëherë se sa të mos dashurosh kurrë? Në një mënyrë apo tjetrën, të gjithë prej nesh kemi ndjerë se “dashuria” është më shumë problem, se sa diçka që ia vlen. “Dashuria dhemb” dhe ...

Read More »

Po, seksi ju dobëson dhe zbukuron

Kush dashurohet, lëviz më shumë, më shpesh dhe më me qejf. Sa për krahasim, një seancë seksi ju djeg mbi 350 kalori. Kjo është e barabartë me dy orë duke hekurosur këmisha. Prandaj, më mirë në krevat. Edhe loja erotike ...

Read More »

Nëse pini ujë gjatë ngrënies, ja çfarë rrezikoni

Edhe një veprim kaq i shkujdesur, si pirja e ujit gjatë ngrënies, mund të jetë një veprim i dëmshëm për shëndetin, sidomos nëse nuk bëhet në mënyrën e duhur. Kjo gjë vlen sidomos nëse pimë ujë gjatë dhe pas vakteve. ...

Read More »

Si të bini në peshë pa kryer asnjë ushtrim

Doni të dini se si mund të humbisni deri në 7 kile në një vit pa kryer as edhe më të voglin ushtrim? Mjafton të ndiqni një dietë me luleshtrydhe, boronica apo fruta pylli. Në vend të ëmbëlsirës apo një ...

Read More »

E pabesueshme: Kinezja zgjohet nga koma si angleze (Video)

​Mjekët nga Kina mbetën krejtësisht të shokuar kur një nga pacientët e tyre u zgjua nga koma dhe fliste në gjuhën angleze, ndërsa gjuhën kineze nuk kuptonte asnjë fjalë . Kjo është gjyshja Liu Jieyu, e cila më parë kishte ...

Read More »